בחר תחום:
בחר פעילות:
בחר אזור:
בחר עיר:
חוג >> אומנויות לחימה >> קונג פו > קונג פו שאולין הונג גאר מסורתיקונג פו שאולין הונג גאר מסורתיתחומי פעילות:
חוגים >> אומנויות לחימה >> קונג פו
חוגים >> אומנויות לחימה >> אומנויות לחימה-שונות

תיאור הפעילות:

קונג פו שאולין הונג גאר מסורתי - אומנות לחימה שמקורה במנזרי השאולין שבסין והתפתחה במשך מאות שנים תורמת לבריאות, כושר וחיזוק האישיות.
הונג גאר -

לפי האגדה, הונג גאר נקרא על שמו של הונג היי-גון, שלמד אמנויות לחימה מג`ין סין, מורה זן במקדש השאולין הדרומי. המקדש הפך במהרה למפלט למתנגדי שושלת צ`ינג, שהשתמשו בו כבסיס לפעילותם, ובמהרה נהרס על ידי כוחות צ`ינג. לאחר הריסת המקדש נמלט הונג, במקביל לעמיתיו למקדש, לרחבי דרום סין, ובכך למעשה הופצו מס` סגנונות קונג פו לדרום סין. הונג, סוחר תה במקצועו, לבסוף עוזב את ביתו בפוג`יאן לגואנגדונג, מביא איתו את האומנות. לסגנון הונג גאר מס` מאפיינים בולטים: עמידות נמוכות, באופן בולט עמידת סוס, וטכניקות ידיים חזקות, בעיקר יד הגשר ותפיסת הנמר הרב-גונית. התלמיד בילה באופן מסורתי בין חודשים לשלוש שנים באימוני עמידות, לעתים יושב רק בעמידת סוס בין חצי שעה לכמה שעות בפעם אחת, לפני תחילת לימוד תבניות. לימודה של תבנית היה עורך כשנה, כאשר כלי נשק נלמדו במקביל-הן כאמצעי נוסף להגנה עצמית ופיתוח הסגנון והן כאמצעי לשיפור טכניקות לחימה בידיים ריקות .

הונג גאר לעתים מזוהה באופן מוטעה כחיצוני בלבד – כלומר, מסתמך על כוח פיזי ברוטאלי ולא על עיבוד של צ`י-על אף שהתלמיד מתקדם בהדרגה לעבר מיקוד פנימי ותרגילי נשימה ייחודיים התורמים לפיתוח כוח פנימי ומתורגלים ברמות הגבוהות בסגנון. סגנון ההונג גאר שואב את תנועותיו מחמשת החיות המרכזיות באמנויות לחימה-דרקון, נחש, לאופרד, טיגריס ועגור, ומחמשת ה"אלמנטים" או ה"שינויים" ברפואה הסינית-מתכת, מים, אדמה, אש ועץ. חיות ואלמנטים אלו מתאחדים לכדי תבניות תנועה אשר תורמות לחיזוק המערכות הגופניות הפנימיות והחיצוניות כאחד, דרך נשימות עמוקות ותמרון צ`י דרך הגוף.
תבניות מרכזיות

1. תבנית אגרוף אילוף הנמר על פי סימן העבודה-工 字 伏 虎 拳-גונג ג`י פוק פו קיון (Gung ji fook fu kuen)-
נחשבת לתבנית הראשונה בסגנון. מכילה את רוב הטכניקות הפנימיות והחיצוניות אשר מצויות בסגנון ושמה דגש על עמידות נמוכות וחזקות. נקראת כך מכיוון שמבט מלמעלה מגלה כי ביצוע התבנית נעשה בצורה התואמת את סימן העבודה הסיני-"工"-גונג. יצירתה משויכת לג`י סין אשר לימדה לאבי הסגנון-הונג היי גון.

2. תבנית אגרוף הנמר והחסידה- 虎 鶴 雙 形 拳- פו הוק סיונג יין קיון (Fu hok seung yin kuen)-
תבנית הדגל של הסגנון, ולעתים על שמה נקרא הסגנון "סגנון העגור והנמר". יצירתה משויכת להונג היי גון ועוצבה מחדש על ידי וונג פיי הונג. התבנית שמה דגש על טכניקות נשימה מתקדמות, ושואבת את תנועותיה מחיקוי תנועות הטיגריס-כוח חיצוני מתפרץ המחקות את תנועות ההתקפה של נמר, ומתנועות העגור-תנועות המשלבות התקפה והגנה בו זמנית.

3. תבנית אגרוף עשרת האלמנטים-
十 形 拳-סאפ יין קיון (Sup yin kuen)- תבנית מתקדמת אשר מיוחסת לוונג פיי הונג. נאמר כי התבנית נולדה כתבנית מעבר בין תבנית הנמר והעגור החיצונית ברובה לבין תבנית אגרוף חוט הברזל. תבנית זו משלבת את טכניקות הנשימה המצויות בתבנית אגרוף חוט הברזל ומוסיפה טכניקות משלימות מחמשת החיות וחמשת האלמנטים, ליצירת תבנית שלמה של תנועות המשלבות הן את הצד הפנימי של הסגנון והן את טכניקות ההתקפה החיצוניות.

4. תבנית אגרוף חוט הברזל-
鐵 線 拳- טי סין קיון (Tit sin kuen)-התבנית האחרונה והמתקדמת ביותר בסגנון. יצירתה מיוחסת לטי קיו סאם, לוחם מדרום סין, חבר במחתרת "עשרת הנמרים מקנטון" אשר לימד את התבנית לוונג פיי הונג. התבנית מכילה טכניקות נשימה מורכבות ומעט תנועות התקפיות. נחשבת לתבנית סודית שאין מציגים אותה בשלמותה לעולם, אלא בחוגים סגורים, שכן חיקוי התנועות ללא הבנתן יכול לגרום לנזק למתאמן.

יש לציין כי ארבעת תבניות אלו אינן התבניות היחידות בסגנון, אך אלו הן "ארבעת עמודי התווך" של הסגנון-ויופיעו בכל שושלת המלמדת את הסגנון.
סגנון ההונג גאר מקפיד על עמידות נמוכות, עבודת ידיים זריזה ובעיטות מהירות, נחתם לפני כמאתיים שנה ופותח במשך כ-500 שנה נקרא גם "סגנון הנמר והעגור", כיוון שהעוסקים בו מחקים מאפיינים מסוימים של חיות אלה: הנמר מתאפיין בעמידותיו הנמוכות ובכוחו הפיסי ואילו העגור מתאפיין בתנועותיו הזריזות והמתוחכמות - זו הסיבה שיש גם קצת בעיטות גבוהות בסגנון.
יש לציין שסגנון זה משתייך לסגנון השאולין הדרומי.
סגנון הונג גאר הגיע לישראל בסוף שנות השבעים על ידי סיפו אודי רענן,
ראש שיטת ההונג גאר בישראל ונציגה המפקח בארץ של התאחדות אמנויות הלחימה הסיניות בהונג
קונג.

תכנית לימודים

תבנית פרח עץ השיזף
mui-fa keun

תבנית חסידה לבנה
bak-hok keun

תבנית משפחת לאו
lau-gar keun

תבנית כף ידו הפתוחה של הפרפר
wudip cheung keun

תבנית אילוף הנמר
gung ji fuk fu keun

תבנית נמר חסידה
fu hok seung yi keun

תבנית זוגית נמר חסידה
fu hok seung yi keun dui cha

תבנית חמשת החיות
ng yi keun

תבנית אגרוף עשרת האלמנטים
sap yin keun

צוות המדריכים:

רן לוי, מדריך מוסמך מכון וינגייט.
בעל רקע של כ-14 שנים בהונג גאר.
גדל והתאמן במרכז אביחי תחת סיפו אודי רענן(ראש השיטה בארץ).

עסקים בתחום שיכולים לעניין אותך:


שם מלא: הערות: דוא"ל: טלפון: אני מאשר לקבל לכתובת המייל שלי/לנייד פרסומים ועדכונים מזאפ גרופ ומצדדי ג'. עדכנו אותי לגבי חוגים והפעלות נוספות באזור

פרטי יצירת קשר

 • כתובת:
 • איזורי פעילות מרכזיים:
  חיפה, זכרון יעקב, קריות,
 • שעות פעילות:
  ראשון 17:30 - 19:00
  חמישי 17:30 - 19:00
 • מחיר:
  240
 • הצג טלפון

שתפו את המודעה עם החברים שלכם  
בניית אתרים