בחר תחום:
בחר פעילות:
בחר אזור:
בחר עיר:
חוג >> מגזין >> כללי > הגרפולוגיה: כלי עזר מעולה בארגז הכלים של המאמן, המורה, היועץ והמטפל!

חיפוש מהיר:

לאיזור האישי
משתמש: סיסמא:
התחבר למערכת הניהול של חוג
בין לקוחותינו
הירשמו חינם להטבות

כללי

הגרפולוגיה: כלי עזר מעולה בארגז הכלים של המאמן, המורה, היועץ והמטפל!

מי אני? אני גרפולוגית מוסמכת מטעם האגודה לגרפולוגיה בישראל, מאמנת אישית בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני טיפולי.תקציר המאמר:במאמר קצר זה אני מתייחסת לשלוש שאלות שמרבים לשאול אותי: הרלוונטיות של הגרפולוגיה בעידן המחשבים הנוכחי, האם הגרפולוגיה היא כלי אבחוני יעיל וכיצד הגרפולוגיה משתלבת בתחום האימון האישי והטיפול. אבחן את יתרונות הגרפולוגיה ואת המעלות שיש בה ככלי אימוני ממדרגה ראשונה.
המאמר קיבל את הציון: המאמר הגרפולוגיה: כלי עזר מעולה בארגז הכלים של המאמן, המורה, היועץ והמטפל! קיבל את הציון 0.0 כוכבים  נצפה: 1417  |  דורג: 0
דרג מאמר זה
הגרפולוגיה: כלי עזר מעולה בארגז הכלים של המאמן, המורה, היועץ והמטפל!

הגרפולוגיה: כלי עזר מעולה בארגז הכלים של המאמן, המורה, היועץ והמטפל!
מאת בתיה זיסו פרלשטיין

מי אני? אני גרפולוגית מוסמכת מטעם האגודה לגרפולוגיה בישראל, מאמנת אישית מוסמכת, בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני טיפולי.

בשנים האחרונות אני נתקלת בשלוש שאלות מרכזיות בעניין הגרפולוגיה:
הראשונה היא: האם יש עדיין ערך לאבחון גרפולוגי בתקופה הממוחשבת שלנו, שבה כמעט שאיננו כותבים?
נכון, אנחנו כבר בקושי כותבים. כן, אנחנו מקלידים את רוב המסרים שלנו או מקליטים אותם. אין ספק שמיומנות הכתיבה ומיומנויות גרפיות נוספות הולכות ופוחתת עם הזמן. אין ספק שיש לזה השפעה גם על האבחון הגרפולוגי.
האם זה אומר שאבד הכלח על הגרפולוגיה? שתם זמנה?
בעיניי ומניסיוני וניסיונם של אחרים, ממש לא.
מה שעובר בין המוח ליד, בין ההוראה המתקבלת במערכת העצבים לבין ביצוע הפעולה על ידי היד, נותר אישי וייחודי לכל אחד מאתנו, גם אם המיומנות פוחתת. עדיין נראה שאנשים כותבים בצורה ייחודית, אישית ואופיינית, גם אם אינם מרבים לכתוב.
עדיין נגלה שאין שני כתבי יד זהים לחלוטין, אפילו לא אצל תאומים זהים. כלומר, היבטים של האישיות, של הנטיות הייחודיות, של היכולות והחוזקות, כמו גם של האתגרים והנקודות החלשות יותר, עדיין באים לידי ביטוי בכתבי היד ובמיוחד במבחני הציור, משום שכל כתיבה או ציור הם השלכה של העולם הפנימי שלנו על הנייר.

השאלה השנייה היא: האם גרפולוגיה הוא כלי אבחוני מספק לקביעת קבלה לעבודה או ליישוב או למתן ייעוץ תעסוקתי או אישי?
אין ספק שהגרפולוגיה איננה מדע מדויק. גם הפסיכולוגיה אינה כזאת. שום תחום ממדעי החברה אינו מדע מדויק. אולם בעיניי הגרפולוגיה היא כלי תומך נפלא שאין לו תחליף שיכול להאיר את עינינו ליכולות וכישורים שאין לכלים אבחוניים אחרים דרך לאתר. מדוע? מפני שאין באבחון הגרפולוגי אפשרות אמיתית לזייף. אין אפשרות לרצות את המראיין/בוחן. גם אם הכותב מנסה לסגל לעצמו כתב אחר, הדבר יתגלה מהר למדי ותוך שורות ספורות. גרפולוג מיומן יבחין בניסיון הזה, וגם הוא ילמד אותנו משהו על הכותב.
היתרונות של הגרפולוגיה ברורים. מדובר באבחון שאינו דורש זמן רב, קל לביצוע ואינו מכביד על הכותב. מאחר שהגרפולוג אינו נפגש עם המועמד בדרך כלל, זווית הראייה שלו היא אובייקטיבית יותר. גם עלות האבחון, הזמינות ומהירות התגובה מהווים יתרונות משמעותיים.
עם זאת, חשוב לי לציין שגרפולוגיה היא כלי תומך מצוין אחד מתוך מכלול של כלים – ראיון אישי, מבחני אישיות נוספים על פי הצורך – ואין להסתמך עליה ככלי אבחוני יחידי, כשם שאין להסתמך על שום כלי אבחוני יחיד אחר.
והשאלה השלישית היא: כיצד משתלבת הגרפולוגיה עם אימון אישי וטיפול?
כתב היד משמש שער נפלא וייחודי לעולמו הפנימי של האדם. באמצעות הכתב והציור ניתן לזהות קשיים ולגלות חוזקות, יכולות ונטיות של המתאמן/מטופל שאולי אינן ברורות לו מספיק. באימון מראים למתאמן את הכתבים והציורים שלו ויחד אתו מזהים את מה שקיים בהם. המתאמן הוא זה שמעלה תחושות ומחשבות. המאמן שואל שאלות פתוחות.
באותו אופן, האבחון יכול להאיר את המצב הרגשי של המתאמן ולהצביע על פחדים, חסמים ואזורי נוחות, כמו גם על המוטיבציות שמניעות אותו לפעולה.
הכלים הגרפולוגיים מסייעים ליצירת פתיחות והכרות עמוקה יותר שמסייעת לתקשורת במהלך האימון ומקדמת את הצלחתו.


כדי ללמוד באופן פרטני או בקבוצה את יסודות הגרפולוגיה או לבוא לאימון בשילוב גרפולוגיה צרו עמי קשר:
בתיה זיסו פרלשטיין
בר גיורא 6/11 רעננה
050-8980075

אהבתם?

כתבות נוספות ממדור כללי

תגובות (לא התפרסמו עדיין תגובות לכתבה זו)

בניית אתרים