בחר תחום:
בחר פעילות:
בחר אזור:
בחר עיר:
חוג >> מגזין >> הריון ולידה > כל מה שלא מספרים לך על הימים שלאחר הלידה!

חיפוש מהיר:

לאיזור האישי
משתמש: סיסמא:
התחבר למערכת הניהול של חוג
בין לקוחותינו
הירשמו חינם להטבות

הריון ולידה

כל מה שלא מספרים לך על הימים שלאחר הלידה!

בשנים האחרונות ישנה התייחסות רבה למגוון התחושות של האישה לאחר הלידה, קבלתם והכלתם על ידי הסובבים אותה. תחושות אלה יכולות להיות גופניות, מנטליות, נפשיות או רגשיות. השיח הציבורי בהחלט מעודד כיום את ההעלאה למודע של תחושות אלה - בעיקר השליליות שבהן, שעד כה נשים המעיטו לדבר עליהן והתרכזו אך ורק בעיקר - לידת תינוק בריא ושלם.
המאמר קיבל את הציון: המאמר כל מה שלא מספרים לך על הימים שלאחר הלידה! קיבל את הציון 0.0 כוכבים  נצפה: 1684  |  דורג: 0
דרג מאמר זה

תקופת ההיריון והלידה היא תקופה מרגשת המלאה באירועים ונקודות ציון משמעותיות. עם התקדמות ההיריון והתקרבות מועד הלידה גוברת ההתרגשות וכל אישה או זוג מתחילים לדמיין את החיים לאחר הלידה עם תינוק קטנטן ואת החיים החדשים בתור משפחה.
בנוסף להצטרפותו של הרך הנולד למשפחה ולשמחה הגדולה סביב הגעתו, לאחר הלידה עוברים על האישה (וגם על בעלה..) שינויים פיזיים, משפחתיים, רגשיים ונפשיים, פתאום מגלים בני הזוג שהם נמצאים בתוכה של מערבולת שהם כלל לא חזו ולא צפו.
אילו דברים עלולים לקרות לאחר הלידה ולא מדברים עליהם?
• מבחינה גופנית - בין אם מדובר בלידה ראשונה או מתקדמת - הגוף עובר תהליך קשה וטראומטי. הגוף זקוק לתקופת החלמה ושיקום ובמידה והלידה הייתה מלווה בכאבים (או התערבויות חיצוניות כמו תפרים או ניתוח) מדובר בכאב פיזי, ככל כאב שאין ברירה אלא להמתין שיעבור. נשים רבות סובלות מכאבים וקושי בניסיונות הנקה, מה שעלול לגרום לדלקות, חום ותחושות חזקות של עייפות פיזית ונפשית.
• מבחינה נפשית - השינוי שמתרחש עם בואו של תינוק חדש למשפחה הוא עצום. השגרה משתנה, קיים חוסר וודאות עצום בנוגע לסדר יום קבוע ואין לדעת מה יביא איתו יום או לילה. תינוק בן יומו העלול לבכות פרקי זמן ממושכים עלול לגרום ללחץ נפשי וחוסר אונים במידה וחסר הידע כיצד ניתן לעזור לו או להקל עליו.
• מבחינה רגשית - ישנן ציפיות מאישה שזה עתה ילדה מיד לתפקד בתור אימא, רעייה ובת זוג מושלמת וקיים עומס הורמונלי ורגשי רב, שלעיתים אין האישה יודעת כיצד להתמודד איתו ואיך לנתב אותו. התוצאה עלולה להיות קריסה רגשית ואפילו דיכאון.
חשוב מאד לספק רשת של תמיכה והכלה כלפי האישה שזה עתה ילדה את תינוקה ולאפשר לה להביע כל סוג של תחושה כדי שהיא עצמה תוכל לחוש בטוב ולהתרגל למצב החדש והתובעני. חשוב שהאישה תדע שכל תחושה שהיא חשה וכל מצב שהיא חווה הם לגיטימיים ומותר לה (ואפילו חובה עליה) לבקש כל סוג של עזרה שהיא חשה שלה היא זקוקה.
בכדי להקל קצת על תחושת חוסר הוודאות, לפנייך רשימת דברים שאף אחד לא מספר לך על הימים שלאחר הלידה:
1. לאחר הלידה יופיע דימום (ממש כמו המחזור החודשי) שיכול להימשך גם שבועיים ויותר.
2. תפרים וגינלים, במידה והיה צורך בהם לאחר הלידה הם מציקים ויכולים להכאיב – תחושה שאי אפשר לשבת, לקום, ללכת, מפחיד ללכת לשירותים, חשוב לשטוף כמה שיותר במים, ישנם גם תכשירים טובים להקלה וריפוי.
3. הבטן ההריונית לא יורדת מיד, ובשבועות הראשונים עדיין תראי כמו הריונית ברמה מסוימת..
. החל משבועיים לאחר הלידה תחל נשירת שיער אינסופית, אי אפשר לשלוט בזה ושום דבר לא יכול להפסיק את זה חוץ מסבלנות
5. ההורמונים משתוללים: בכי בלתי נשלט, התקפות של כעס ועצבים וגם של שמחה גדולה, אושר, אהבה וגעגועים הם נורמליים בהחלט
6. היום השלישי- ביום השלישי שלאחר הלידה קורים 2 תהליכים סותרים: מצד אחד ביום זה מתחילייצור חלב מוגבר ולכן גם הגודש-אחרי שבביה"ח חשבת שההנקה זה כיף אדיר ושהתינוק מתחבר באופן מושלם, ייצוא החלב מתגבר בצורה משמעותית וגורם לגודש ולכאבים. בנוסף לכך ביום השלישי מתרחשת ירידה הורמונלית קיצונית שגורמת לדכדוך ולמצב רוח ירוד. הבעיה היא שבדר"כ ואם הלידה עברה חלק, בדיוק ביום השלישי אנחנו משתחררות מביה"ח וחוות את כל הקושי הזה לבד.
7. בתינוקייה/במלונית התינוק ישן כל הלילה, הוא יפסיק לישון כשתגיעי איתו הביתה
8. אחיות טיפת חלב יכולות נחמדות מאוד אך גם מלחיצות/לא נעימות/מגזימות
9. אנשים זרים שאת לא מכירה תמיד יהיו חייבים להעיר/להגיד משהו על הדרך שבה את מטפלת בתינוק שלך או לא מטפלת בו.. תמיד קחי את דבריהם בערבון מוגבל ואל תתרגשי יותר מידי.
אהבתם?

כתבות נוספות ממדור הריון ולידה

תגובות (לא התפרסמו עדיין תגובות לכתבה זו)

בניית אתרים