בחר תחום:
בחר פעילות:
בחר אזור:
בחר עיר:
חוג >> מגזין >> יוגה > מה היא השיטה האלטרנטיבית של עליזה דורון

חיפוש מהיר:

לאיזור האישי
משתמש: סיסמא:
התחבר למערכת הניהול של חוג
בין לקוחותינו
הירשמו חינם להטבות

יוגה

מה היא השיטה האלטרנטיבית של עליזה דורון

הכתבה מספרת על השיטה האלטרנטיבית שפיתחה עליזה דורון במשך 36 שנות עבודתה. השיטה האלטרנטיבית מסתמכת על כמה שיטות כמיכלול: על עקרונות הפילאטיס (חיזוק שרירי הליבה) על דרך היוגה (נשימה , פתיחה והגמשה של כל המפרקים בגוף ) ועל הרכות של שיטת פלדנקרייז ("פירוק" תנועות גדולות לתנועות קטנות ואח"כ בניית מערך תנועה שנכון יותר לגוף).
המאמר קיבל את הציון: המאמר מה היא השיטה האלטרנטיבית של עליזה דורון קיבל את הציון 3.0 כוכבים  נצפה: 1229  |  דורג: 4
דרג מאמר זה
מה היא השיטה האלטרנטיבית של עליזה דורון

על השיטה האלטרנטיבית של סטודיו body soul
רח' זבוטינסקי 1 חולון / מאת עליזה דורון (m.a )
מהי השיטה האלטרנטיבית של עליזה דורון?
השיטה האלטרנטיבית היא שיטת התעמלות ייחודית המבוססת על שילוב בין נשימה ותנועה, עיצוב הגוף, חיטוב, גמישות, יציבה נכונה. בעזרת החיבור הזה אנחנו מגיעים לגוף חטוב, צעיר, אלסטי וגמיש.
עקרונות השיטה האלטרנטיבית נשענים על כמה שיטות כמכלול אחד - על שיטת פילאטיס (חיזוק שרירי הליבה של עמוד השדרה) על הגמישות של היוגה (גמישות ופתיחת המפרקים כדרך לשחרור ממתחים) ועל הרכות של שיטת פלדנקרייז ("פירוק" תנועות גדולות לתנועות קטנות ואח"כ בניית מערך תנועה נכון יותר של הגוף).

לבחירתכם מספר מסלולים:
bds (1 במסלול לנשים וצעירות - להירגע, להיפתח, להתחבר
התעמלות בקבוצה. שילוב בין עיצוב הגוף, פילאטיס , יוגה ויציבה נכונה . המסלול ניקרא "אלטרנטיבי".
2) bds take care - לגעת בנקודות הנכונות
התעמלות אישית וייחודית במסלול טיפולי. תרגילים למניעת כאבים בעמוד השדרה, כאבי מפרקים (בירכיים, כתפיים), כאבי צוואר, בריחת סידן, חיזוק ריצפת האגן ועוד.
התעמלות בשיטה האלטרנטיבית נכנסת לקטגוריה של רפואה אלטרנטיבית (ומכאן נובע שמה). הרפואה האלטרנטיבית מאמינה בחיזוק המערכת החיסונית של הגוף כדי שיהיה חזק וחסין בפני מחלות. בהתעמלות האלטרנטיבית אנחנו מזרימים את הגוף ומאזנים אותו לפי עקרונות אלה.

לחיות בגוף צעיר ולהרגיש טוב עם עצמך
כולנו רוצים להיות יפים וחטובים והתרבות המערבית שלנו מנסה להנציח את הנעורים בבחינת "העולם שייך לצעירים". אך יש כאלה שגילם הכרונולוגי צעיר אך גופם זקן. חוסר גמישות, כאבים, חוסר תנועתיות ונוקשות גופנית - הם המאפיינים של גוף זקן.
רוב האנשים מזניחים את גופם ואת בריאותם כשהם לא עושים שום פעילות גופנית. אנשים מתחילים להתייחס לגופם בעיקר כשהם חולים או כשיש להם כאבים. עליזה דורון מאמינה שרוב הכאבים מקורם בהפעלה לא נכונה של הגוף. החיים המודרניים לימדו אותנו לא להתאמץ לדוגמה: אנו עולים במעלית במקום במדרגות, נוסעים במכונית במקום ללכת, ויושבים הרבה שעות מול המחשב או הטלוויזיה וכדומה, כל אלה מנוונים את הגוף. בנוסף אנו חיים בקצב מטורף, בעולם תחרותי שמקדש את ההישגיות, עסוקים במרדף אחרי הכסף והעולם החומרי - כל אלה גורמים להצטברות מתח שרירי ונפשי בגוף הנותן את אותותיו בצורת חשיפה למחלות, חולשה גופנית, חולשה של המערכת החיסונית והזדקנות מהירה.
מחקרים אחרונים מראים שהשינוי העיקרי והמשמעותי שהתרחש ביציבה של גוף האדם, היה המעבר מעמידה על ארבע גפיים לעמידה על שתיים. הסיבה לכך נעוצה בצורך לפתח את המוח. עובדה היא שהמוח ומבנה השלד שלנו עדיין זוכרים את האבולוציה הקודמת שלנו - עמידה והתנועעות על ארבע גפיים, ובאופן תת הכרתי אנחנו נמשכים לחזור למצב זה. אציין מספר דוגמאות לכך: תינוק מתחיל להתנועע במרחב בזחילה על הבטן ולאחר מכן בזחילה על ארבע, ורק בגיל שנה - שנה וחצי, כאשר השלד שלו מספיק חזק כדי לשאת את משקל גופו הוא נעמד על רגליו ובשלב יותר מאוחר מתחיל ללכת. מבוגר - קשיש נוטה להיעזר במקל או בהליכון להתקדמות כי הוא מחפש (בחזרה) את התמיכה החסרה לו להליכה יציבה (ולכאורה מוסיף לעצמו עוד רגל). כל החיים אנחנו עסוקים ב"מרדף" אחר מרכז הכובד של הגוף בכדי להיות יציבים בעמידה ובהליכה. זו המשמעות של יציבה נכונה עליה אנחנו מאוד מתעכבים בשעורים המתקיימים בסטודיו שלי: ארגון נכון של מרכז הכובד של הגוף מעל כפות הרגליים.

הגוף הנפש - ומה שביניהם
עם הגדילה וההתפתחות הגופנית מתארכות העצמות ואתן גדלים ומתפתחים השרירים ומערכת העצבים. המוח גם מתפתח ואליו נוספים המתחים והתסכולים הנפשיים שאותם צובר האדם במהלך חייו. תסכולים ומתחים אלה מטביעים חותמת על שרירי הגוף וכך נבנית היציבה של הילד - האדם עד הבגרות.
לדוגמא: אצל אדם הסובל מחוסר ביטחון עצמי, מלחצים או ממתח סביר להניח שכתפיו יהיו מכווצות ומורמות, ועקב כך גם הצוואר שלו יהיה יותר קצר ויתכן שברבות השנים, בהיותו אדם מבוגר, הוא "יגדל" גיבנת קטנה (קיפוזה) בגב העליון. ברוב המקרים באחד משלבי חייו הוא עתיד לסבול מכאבים בצווארו או בכתפיו.
כלומר, המצב הנפשי משפיע ונותן את אותותיו על מבנה הגוף מילדות עד בגרות.

יצירת איזון גופני - נפשי ורוגע
כל המצבים שתיארתי קודם בקצרה מתארים מצבים של חוסר איזון. ליקויי יציבה אצל ילדים, מתפתחים אצלם לבעיות גב בהיותם מבוגרים. בשיטה האלטרנטיבית, אנו מתקנים את בעיות היציבה ובעיות הגב על ידי החזרת הגוף והמוח לאיזון. באמצעות לימוד ותרגול גופני אנו מוצאים את הקו שמאזן ומייצב את עמוד השדרה מעל כפות הרגליים, ובנוסף לכך גם מאזן את המוח מעל עמוד השדרה.
נקודת המוצא: כאשר הראש נימצא במקומו הנכון מעל עמוד השדרה, המחשבה צלולה ובהירה יותר וכפועל יוצא מכך הנפש יותר שקטה ורגועה. (שוב הקשר בין יציבות של הגוף וחיבור עם הנפש).

לסיכום:
כדי לשמר את הנעורים של הגוף צריך לשמור על גוף מתנועע, אלסטי וגמיש, המסוגל להתאים עצמו לשינויים העוברים עלינו במשך החיים (כמו המעבר מינקות, לילדות, לנערות, לבגרות, ולזקנה). במרכז body soul מאמינם שפעילות גופנית בשיטה האלטרנטיבית משפרת את הבריאות ואת איכות החיים ואפילו משפיעה על אורך החיים...

הנכם מוזמנים!

עליזה דורון: מורה בכירה לחינוך גופני, בעלת תואר שני ב"טרפיה דרך תנועה", עוסקת במקצועה מזה 36 שנים, מטפלת ברפואה אלטרנטיבית, ומעבירה השתלמויות למורים ולמטפלים במסגרות מגוונות.
אהבתם?

כתבות נוספות ממדור יוגה

תגובות (לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות)

  • 1
    שיטה נהדרת שכובדת על הגוף, הנפש והנשמה.
    עליזה היא מורה מצויינת ואיכותית. אני ממליצה בחום!
    מיכל   (25.4.2013)
בניית אתרים