בחר תחום:
בחר פעילות:
בחר אזור:
בחר עיר:
חוג >> מגזין >> הורות ילדים וגיל הרך > בניית בובות תיאטרון חוויית יצירה וכלי לטיפוח תקשורת

חיפוש מהיר:

לאיזור האישי
משתמש: סיסמא:
התחבר למערכת הניהול של חוג
בין לקוחותינו
הירשמו חינם להטבות

הורות ילדים וגיל הרך

בניית בובות תיאטרון חוויית יצירה וכלי לטיפוח תקשורת

תאטרון ושימוש בבובות תמיד היו מקור להנאה ולמשחק אך למעשה הם ביטוי להתפתחות אישית, יצירתיות ומהווים כלי תקשורתי המאפשר חוויה של למידה.

תאטרון בובות נחשב לכלי טיפולי ונעשה בו שימוש במסגרות חינוכיות וטיפוליות שונות.
אנחנו יכולים להשתמש בבובות כדרך להעשיר את ילדינו בתכנים שונים ולגרום להם לשיתוף פעולה בדרך של משחק במקומות בהם הם מתקשים.
המאמר קיבל את הציון: המאמר בניית בובות תיאטרון  חוויית יצירה וכלי לטיפוח תקשורת קיבל את הציון 4.8 כוכבים  נצפה: 2523  |  דורג: 5
דרג מאמר זה
בניית בובות תיאטרון  חוויית יצירה וכלי לטיפוח תקשורת

אז איך עושים זאת?
ניתן להשתמש בתיאטרון בובות בשני אופנים:
הראשון- המבוגר הוא זה שמפעיל את הבובה והוא מתקשר עם הילד. בדרך זו ניתן לנהל שיח עם הילד בנושאים לימודיים או לשם העשרה והעברת מידע או לשם הסברת תכנים קשים או מסובכים בדרך חווייתית. כך יוכל הילד להיפתח בפני המבוגר בעוד שהמבוגר הוא זה שמוביל את השיחה.
הדרך השנייה היא לאפשר לילד לבנות או להכין בובה בעצמו ולהפעיל אותה. כך נוכל להכיר טוב יותר את עולמו הפנימי של הילד ולהבין מה הם הקשיים איתם הוא מתמודד. דרך זו תייצר שיח יחד עם פיתוח שפה ודמיון.

עבודה עם מספר ילדים
עבודה עם מספר ילדים בתחום תיאטרון הבובות תאפשר לבנות קבוצה מגובשת. בתוך הקבוצה יפתחו הילדים סבלנות ויכולת הקשבה לאחר ומתן כבוד לאחר, פיתוח יכולות עמידה מול קהל ובטחון עצמי.

מתוך הניסיון שלי כל ילד רוצה להפעיל את הבובה ולהשמיע את קולו. הילדים תמיד נרגשים לשתף אחרים ברעיונותיהם והמצאותיהם ונהנים ליצור ולעבוד בידיים.

איך להכין את בובות התיאטרון? ועדיף מחומרים בשימוש חוזר...
את הבובות ניתן ליצור מחומרים שונים. למעשה כל דבר יכול להפוך לבובה "מדברת"- מהמחק בקצה העיפרון או אצטרובל עם עיני פלסטלינה ועד בובת יד העשויה מחומרים בשימוש חוזר. כך נוכל ליהנות מיצירה שאינה פוגעת בנו או בסביבה.

בלימודי לתואר הראשון בחינוך (בהתמחות אקולוגיה והסביבה), פיתחתי שיטה לשימוש בתאטרון בובות ככלי להוראת תכנים סביבתיים. התכנים כוללים שימוש חוזר, מיחזור, הפחתה, תיקון (לתקן במקום לזרוק) ועוד.
בניית הבובות נעשית ממגוון חומרים בשימוש חוזר, בדגש על פיתוח מיומנויות של מוטוריקה עדינה, אותן אנו הולכים ומאבדים בעולם הטכנולוגי המשתנה. ביניהן ציור, גזירה ותפירה. בנוסף, לאחר הכנת הבובות, מתנסים התלמידים בעקרונות המנחים להפעלתן.

סדנאות תאטרון חווייתיות, לילדים ולסביבה
את הסדנאות אני מנחה בכל הארץ, בניהן ימי הולדת, הפעלות לכל המשפחה וסדנאות לאנשי חינוך והוראה. הסדנאות כוללות הצגה בנושא פסולת וסביבה, סדנה להכנת בובות, תצוגה של מגוון בובות אותן ניתן להכין מחומרים בשימוש חוזר בבית ואת שלושת העקרונות החשובים ביותר להפעלת בובה!
אני מאמינה שבעזרת הקסם שבתאטרון הבובות, אוכל להפיץ את החשיבות של עקרונות הקימות.
אני מזמינה גם אתכם לחוויה והתנסות. שלכם, נופר בן אריה
אהבתם?

כתבות נוספות ממדור הורות ילדים וגיל הרך

תגובות (לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות)

  • 1
    כתבה מידעת. תודה
    בזמנים בהם אנו מחפשים דרכים חדשות ללמד להעשיר ולשכלל את עבודתנו עם ילדים צעירים, אני מוצאת את הכתבה עונה על כל ציפיותי. גילה ניסן
    גילה ניסן   (13.2.2013)
בניית אתרים