בחר תחום:
בחר פעילות:
בחר אזור:
בחר עיר:
חוג >> מגזין >> ספורט וכושר > קאטה סאנשין

חיפוש מהיר:

לאיזור האישי
משתמש: סיסמא:
התחבר למערכת הניהול של חוג
בין לקוחותינו
הירשמו חינם להטבות

ספורט וכושר

קאטה סאנשין

קיימת אסכולה האומרת כי הקאטה האנרגטית "סאנשין", מסגנון הקראטה גוג`ו-ריו, מתאפיינת בתכונה המיוחדת המעניקה לה את היכולת להסב נזק בריאותי לגופו של זה המבצע אותה שלא כהלכה. ככל הנראה מדובר בהיפרטוניה או מחלות פיזיולוגיות אחרות שמקורן בעומס המופעל על הגוף בעת הביצוע.
המאמר קיבל את הציון: המאמר קאטה סאנשין קיבל את הציון 1.5 כוכבים  נצפה: 1475  |  דורג: 6
דרג מאמר זה
קאטה סאנשין

הקאטה "סאנשין" מוכרת ופופולארית מאוד הן בקרב העוסקים בקראטה בצורה ישירה והן המתעניינים בצורה עקיפה דרך צפייה, קריאה או כל דרך אחרת.

ביצוע הקאטה מלווה בכיווץ שרירים דינמי ועוצמתי במיוחד והפעלת הנשימה הסרעפתית התחתונה – "איבוקי". בעת התהליך המתואר, כל שרירי הגוף נמצאים לסירוגין במצבי כיווץ והרפיה. בעודם מכווצים, הם הופכים את הגוף למבנה יצוק, עשוי מקשה אחת.
בעת זו, מתבצע "חישול" גופו של המבצע ע"י תקיפתו במכות ידיים ורגליים באזור שרירי הבטן, הגו והמותניים. כל התקיפות נספגות באזורים המותקפים ללא הגנה או פעולת מניעה כלשהי.

עם זאת, הנזק הגופני שהוזכר, מקורו דווקא במאמץ עודף שעלול המבצע להפעיל על גופו.
מאמץ זה גורם לחסימתם של כלי דם מסוים בקצוות הגפיים העליונות והתחתונות. דבר הגורם להפרעה בתהליך הזרימה של הדם באזור בית החזה, הצוואר והכתפיים וכתוצאה מכך, אדמומוית ניכרת של העור באיזורים הנ"ל. מנגד, הלחץ שמופעל על הדם מצד הלב, גורם לכלי הדם להתמלא, להתנפח ובסופו של דבר להגביר משמעותית את כמות הדם שמגיעה לראש.

אימון סדיר ועוצמתי בקאטה "סאנשין" מהווה גורם ללחץ דם גבוה והשמנה בקרב מתאמנים שגילם עולה על 40 שנה. מכאן, חלק ניכר מגדולי המאמנים והמורים בשיטת גוג'ו-ריו, כרסתנים ובעלי מסת גוף גדולה.

בנוסף, קיים תיעוד עקבי של מקרי מוות בטרם עת, שמקורם בהיפר-טוניה, בקרב אנשים שעסקו במשך שנים רבות בסגנון הקראטה גוג'ו-ריו.

שימו לב לנתונים המעניינים הבאים:

- במהלך ביצוע הקאטה מתבצע כיווץ השרירים הגלוטאליים (שרירי העכוז) וכיווץ חזק של שרירי פי הטבעת עקב לחץ וזרימת דם מוגברת. בקרב מתאמנים, בעבור 2-3 שנות אימונים תוך התמדה, נפוצה מאוד תופעת הטחורים.

- בעת ביצוע הגנת "אוצ'י-אודה-אוקה", מתבצע מאמץ שרירי הכתף החיצוניים (הנמצאים בעת ההגנה בגובה האגרוף). עקב כך, מופעל לחץ רב על הכליה דרכה עובר מרידיאן הריאות. הפעלת לחץ על הכליה באופן סיסטמתי עלול לגרום להשפעה שלילית על הריאות ובסופו של דבר למחלות שונות, ביניהן אסטמה.

- אימון שרירי הבטן ע"י ספיגת מכות גורם להשפעה שלילית על המעי והקיבה ועלול להסתיים במחלות באיברים הללו.

בהתחשב בעובדות שצוינו לעיל, נמליץ שלא לאמץ את גופכם יתר על המידה בעת ביצוע הקאטה "סאנשין".

הקדישו את תשומת הלב הדרושה לנשימה נכונה, בצעו הרפיה נכונה ושחררו מהעומס שאתם מטילים על גופכם. הקפידו להתאמן תחת השגחת אדם מנוסה ואל תחשלו את שריריכם ע"י מכות שעוצמתן עולה על המידה הנכונה.בריאות והצלחה!
אהבתם?

כתבות נוספות ממדור ספורט וכושר

תגובות (לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות)

  • 1
    שטויות, אין אף טענה מבוססת (ל"ת)
    קראטקה   (22.7.2013)
בניית אתרים