בחר תחום:
בחר פעילות:
בחר אזור:
בחר עיר:
חוג >> מגזין >> חוגים טיפוליים > כתיבה יוצרת תראפית – כתיבה משחררת ומעצימה

חיפוש מהיר:

לאיזור האישי
משתמש: סיסמא:
התחבר למערכת הניהול של חוג
בין לקוחותינו
הירשמו חינם להטבות

חוגים טיפוליים

כתיבה יוצרת תראפית – כתיבה משחררת ומעצימה

"רק באמצעות הכתיבה יכול אדם לרדת למעמקים ולשכבות העמוקות ביותר בעולמו הפנימי וברגשותיו, יותר מכל דרך אחרת – בה בשעה שהוא עצמו מנווט את המסע הפנימי ואת עומקו – ורק הכתיבה יכולה לשחררו ממעמקי נפשו ולהעצימו, יותר מכל דרך אחרת"
המאמר קיבל את הציון: המאמר כתיבה יוצרת תראפית – כתיבה משחררת ומעצימה קיבל את הציון 5.0 כוכבים  נצפה: 3667  |  דורג: 2
דרג מאמר זה
כתיבה יוצרת תראפית – כתיבה משחררת ומעצימה

לאחרונה, הושלם תכנונו מחדש ושדרוגו של תהליך 'סדנת כתיבה יוצרת תראפית' מבית היוצר של 'אסופה' – מרכז הכתיבה והסטודיו של טומי בן, מנחה הכתיבה היוצרת המוביל בחיפה והצפון, ומאמן אישי בכיר. התהליך מורכב בד"כ משניים-עשר מפגשים חד-שבועיים בהנחיית כתיבה ובטיפול אישי, שבהם מתבצעת חקירה וחדירת עומק לרגשותיו של המטופל ולרובדי חוויותיו. כל תהליך מתחיל בפגישת היכרות ותיאום ציפיות שבה מכירים את המנחה, לומדים על התהליך, מתווים תוכנית עבודה ראשונית לכל התהליך, ומסמנים יעדים ותוצאות שהשגתם תחשב כהצלחתו.

אז איך זה עובד במציאות?

'כתיבה יוצרת תראפית', כתהליך משחרר ומעצים, אמורה להתבצע כתהליך מובנה בהנחייה אישית ע"י מנחה כתיבה יוצרת מקצועי ומיומן, המשלב את הכתיבה עם מתודולוגיות מעולם האימון האישי התוצאתי, יחד עם תהליכי שחרור והעצמה – כשכל התהליך, לרבות תחנות הביניים ונקודת הסיום מיודעים ומוסברים מראש.

חשוב מאוד לציין שכדי לעבור תהליך של 'כתיבה יוצרת תראפית' אין כל צורך בכישורי כתיבה מיוחדים, ודי ביכולות כתיבה 'רגילות' של כל אדם. במתודולוגיית העבודה המשולבת משתמשים במספר טכניקות כתיבה, ובהן שלש טכניקות עיקריות:

כתיבה אינטואיטיבית-אימפולסיבית: בטכניקה זאת נותן הכותב לרגשותיו ולמחשבותיו להוביל אותו ואת כתיבתו – ללא כל מעצורים, ואף ללא מטרה או יעד סופי ידוע. כל רגש, רעיון ומחשבה מועלים מייד על הכתב (שמא ישכחו בעוד רגע אחד). התוצאה הסופית של הכתיבה בטכניקה זאת היא תמיד מפתיעה, ובעזרתו של המנחה המקצועי היא משמשת מקור עשיר נוסף לתובנות, לשחרור ולהעצמה.

כתיבה אסוציאטיבית-מכוונת: כאן מתבצע תהליך הכתיבה בלי ראשי פרקים ומרכיבים מסודרים מראש – אלא כזרם אסוציאטיבי נובע של הכותב, בהדרכתו הבלתי מתערבת של המנחה – כשהכתיבה עדיין מכוונת למטרתה וליעדה הסופי הידוע מראש. טכניקה זאת מהווה מרכיב חשוב מאוד בתהליך הסדנאי-התראפי.

כתיבה מתוכננת-מכוונת: זאת כתיבה מתוכננת על-פי ראשי פרקים ונושאים שנקבעו מראש, כמו גם נקודת התחלה, אמצע וסוף, דמויות וכל שאר מרכיבי הכתיבה. טכניקה זאת פחות אפקטיבית ונעשה בה שימוש מופחת ב'סדנת כתיבה יצירתית תראפית'.


הבסיס המחקרי-תראפי:

מחקרים פסיכותראפיים שנערכו בשנים האחרונות חזרו ואישרו את ההנחה ואת הניסיון שכבר הצטבר במהלך עשרות שנים, שיש לכתיבה כוחות ויכולות תראפיים מהמעלה הראשונה. יתרה מזאת, בהשוואה לרבים מהתהליכים הפסיכותראפיים הידועים האחרים, תהליך 'כתיבה יוצרת תראפית' מתאפיין בכל שהוא נטול תופעות לוואי וסיכונים טיפוליים כלשהם. דבר, שקשה לומר על תהליכים פסיכותראפיים אחרים.

כתיבה, היא אחת מדרכי התקשורת וההבעה הנפוצות ביותר – ואין בכך כל חידוש או דברים שבמחלוקת. מחקרים הוכיחו, וכאן יש מידה מסויימת של גילוי וחידוש, שיש בכתיבה גם יכולת מיוחדת ורבת יתרונות, של תקשורת והבעה של אדם עם עצמו ועם תוכו.

במסעו של האדם אל עצמו ואל מעמקי רגשותיו וחוויותיו, בין אם זה 'מסע גילוי' בלבד, או שמטרתו קבלת תובנות והארות, ואפילו במסע לשחרור ולהעצמה – ישנם עומקים שונים ומספר רבדים המונחים האחד על-גבי השני. כל מסע הוא ייחודי ושונה מאחרים. כל מסע יחדור ויגיע לעומקים ולרבדים שונים, על פי בחירתו ותחושתו הפנימית.

מסע שיוצא אליו האדם לבדו, במחשבותיו ובהרהוריו בינו לבין עצמו – נחשב לבעל יכולת חדירה מוגבלת, בכל הקשור לעומקים ולרובדי רגשותיו של האדם וחוויותיו. כך גם יהיו הארותיו והתובנות שיוכל להפיק ממסעו לבדו מוגבלות בעומקן ובסיכוייהם. יכולת החדירה לעומק ומבעד לרבדים משתפרת ועולה מדרגה באופן ברור כאשר האדם משתף אחרים במחשבותיו ובהרהוריו, חבר או בן-זוג המעוניין להקשיב ולעזור, בעל יכולות הקשבה, הכלה וביטוי. במקרה כזה, עצם השיתוף והאפשרות של האדם לשמוע באוזניו את קולו ואת דבריו כשהוא מספר את הדברים לאדם נוסף, כמו גם שיקוף הדברים ודעותיו של האדם הנוסף תורמים רבות ליכולת ההעמקה וחדירת הרבדים. כך גם לגבי איכות ובהירות ההארות והתובנות המופקות מהמסע. הסכנה 'בתהליך' שעושה אדם עם חברו או בן-זוגו מצוי באפשרות שהחבר או בן-הזוג אינו חכם ומיומן דיו, לעיתים גם בכך ששיקולים זרים מתערבבים להם בתהליך או בשיחות עם החבר או עם בן-הזוג, כמו אגו, אינטרסים ואחרים ושיפוטיות פסולה.

דרגת העמקה וחדירה גבוהה יותר תתקבל כמובן במסגרת טיפול או הנחייה פסיכולוגיים באמצעות פסיכולוג או מטפל מקצועיים ומיומנים. הם אמורים לדעת לשאול את המטופל את השאלות הנכונות, לכוונו לאזורים ולמצבים הנכונים, ולעזור לו במסעו לעומק ולרובדי נפשו וחוויותיו. הסכנות השכיחות בתהליכים אצל פסיכולוגים ומטפלים אחרים הם משלושה סוגים: הראשון, תהליכים ממושכים ונטולי מסלול מתוכנן ומועד סיום. השני, חדירה לעומקים ולרבדים קשים ופוצעים שאיתם יתקשה מאוד האדם להתמודד – בלי תהליכי טיפול ממשיכים ואין סופיים. השלישי, העדר שליטה של האדם בתהליך הטיפולי. מי שמנהל ומתווה את התהליך הוא הפסיכולוג או המטפל, ולאדם עצמו אין כמעט מה לומר בעניין.

באופן מפתיע, ויהיו שיאמרו שבעצם אין בכך כל הפתעה – דווקא באמצעות מסע כתיבה, מודרך ומקצועי, יכול אדם לחדור לעמוקים שברגשותיו ובחוויותיו, ולצאת מהם עם ההארות והתובנות המשחררים ומעצימים ביותר. זאת ועוד, רק בתהליך כזה האדם הוא השולט היחיד והבלעדי בתהליך. במהלך המסע או התהליך יהיה זה האדם עצמו שיתווה את הדרך, את העומקים והרבדים שברצונו לחדור ולחשוף, את היחסים שהוא ירצה לפתוח ולסגור, עם מי ירצה להתפייס וכיצד – ועם מי לא ואיך. הכל בשליטתו המוחלטת.

לקבלת פרטים נוספים ולקביעת פגישת היכרות אישית ותיאום ציפיות, ללא תשלום וללא כל התחייבות, אפשר להתקשר לטומי בן 052.6806147 או לשלוח מייל
אהבתם?

כתבות נוספות ממדור חוגים טיפוליים

תגובות (לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות)

 • 1
  מעניין (ל"ת)
  גיל   (2.8.2011)
 • 2
  שאלה לגבי הציטוט הפותח את הכתבה
  היי כתבה מקסימה מאיפה הציטוט שבתחילת הכתבה? תודה!
  שני   (1.7.2015)
בניית אתרים