בחר תחום:
בחר פעילות:
בחר אזור:
בחר עיר:
חוג >> מגזין >> אומנויות לחימה > קרב אמת

חיפוש מהיר:

לאיזור האישי
משתמש: סיסמא:
התחבר למערכת הניהול של חוג
בין לקוחותינו
הירשמו חינם להטבות

אומנויות לחימה

קרב אמת

קרב הינו מצב של לחימה במסגרת עימות בין שני צדדים או יותר, כאשר המטרה של כל צד היא להכניע את האויב. הקרב יכול להיות ממוקד , קצר ובשטח מוגבל. קרב הוא שיאו של העימות כאשר מתקיים מגע פיסי בין הצדדים.

בעולם אומנויות הלחימה קיימים שני סוגים של קרבות עיקריים - קרב ספורט וקרב אמת.
המאמר קיבל את הציון: המאמר קרב אמת קיבל את הציון 5.0 כוכבים  נצפה: 1362  |  דורג: 8
דרג מאמר זה

קרב ספורט הוא קרב בזירה או באולם במסגרת מסודרת. כאשר המטרה היא הכנעת היריב לפי כללים מוגדרים בשביל נצחון ספורטיבי . היריב הוא עמית לספורט ואינו אויב. קרב זה מאד שונה מקרב האמת. הכללים מגבילים מאד את הלוחם ובעבור סגנונות של לחימה רבים לא ניתן לקיים קרב שכזה - כיוון והסגנונות מתבססים על תקיפת נקודות חולשה של היריב אשר יגרמו לו נזק בלתי הפיך. קרב ספורט הינו כמו ספורט ואינו מייצג מצב אמת אלא רק כישורים טכניים של הספורטאי. לפיכך לעיתים רבות לחימה אמיתית אינה מתבטאת בקרב הספורט.

קרב האמת -הוא קרב שמטרתו היא הגנה עצמית - הגנה על הלוחם עצמו או על יקיריויש לזכור כי לעיתים ההגנה הטובה ביותר היא התקפה.

הקרב הוא ממלכת אי הוודאות
לרוב לא ידוע או ברור מתי הקרב מתחיל ומתי נגמר - כלומר הקרב יפתח ברגע שצד מסויים יזום התקפה. לרוב התקפה זו תבוצע בהפתעה - עקרון חשוב אשר לרוב מכריע את הקרב.
הקרב יכול להמשך מספר שניות ויכול גם להתחדש בפתאומיות כעבור פרק זמן ארוך.
קרב אמת אינו מוגבל בכללים ובנוסף אינו מגביל את מספר היריבים.

הקרב מושפע מהיבטים רבים.

יכולותיו הפיסיולוגיות של הלוחם - מהירות , כוח , סבולת, גמישות וזריזות. יכולות ספיגה ועמידה במצבי לחץ והתמודדות עם כאב.

כישורי הלחימה של הלוחם - הכרה טכניקות שונות והשליטה בהן והיכולת להוציא אותן לפועל במצבים לא סטרליים - כלומר בשטח או ברחוב.

תנאי השטח - מיקום יחסית ליריב, סוג הקרקע, מספר היריבים ,תאורה , שטח נחות.

עקרון "ההפתעה" - הלוחם היוזם יכול להוציא עקרון זה לפועל וסיכויו להתגבר על יריבו עולים פלאים. עקרון ההפתעה לרוב מכריע את הקרב . בעייה קשה מאד עבור אומני לחימה היא ההבנה שהתחיל הקרב. אומן לחימה הוא אדם ערכי הדוגל בהימנעות מאלימות - לעיתים אומן הלחימה שואף כל כך להימנע מהעימות עד שאינו מבחין כי עבר את נקודת ה"אל-חזור" ועליו להתגונן. לוחם רחוב לעיתים רבות אינו כה ערכי ויהיה בעל היתרון קרבי משמעותי בשלב זה.

יכולת לחימה היא היכולת למזער את אי הודאות של הקרב

בשביל לתת מענה לסוגיות אלו יש להיות במצב גופני אידאלי. גופנו הוא כלי הנשק שלנו ועלינו לדאוג לכשירותו. יש להתאמן הרבה ובצורה נכונה. יש להקפיד על תזונה איכותית וכן יש להקפיד גם על מנוחה מספקת.

בשביל לתת מענה לסוגיית ההפתעה יש לפתח ולשמר שתי תכונות חשובות ביותר:

תכונה ראשונה מודעות כללית ומתמשכת לסביבה-עלינו להפוך לטורפים - יש להיות מודעים לסכנות האורבות , למיקומנו ביחס אליהן, יש לבחון תרחישים ותגובות ולדמיין ולהתכונן להשתמש בכל חפץ בנשק להגנתנו. בנוסף חשוב מאד לשדר עוצמה ודריכות מתמדת.

תכונה שניה יכולות לשימור הרמה הגבוהה של המודעות ברגעים קיצוניים.
עלינו לפתח מחשבה יצירתית וערמומית. יש לכבד את היריב ולא לזלזל בו. חשוב שנהיה אנשים מוסריים ונקפיד על ערכים של כבוד לזולת ולהימנעות לאלימות אך עלינו להגן על יקירינו ועל עצמנו ויש להכיר בעובדה כי ישנם אנשים לא מוסריים וחסרי רחמים ברחוב.

מרגע תחילת העימות המנצח יהיה לרוב זה שמגיע לרמות קיצון גבוהות יותר, כלומר זה שמגיע למנטליות של קרב מהר יותר ומוכן לגרום לנזק רב יותר (לעיתים מבלי לחשוב על התוצאות). טכניקה היא רק צד אחד של המשוואה - אופי האדם הוא החלק העיקרי.

בבית ספרנו אנו לומדים הגנה עצמית ואומנות לחימה. אנו לא מבצעים קרבות לשם הספורט. כלל הטכניקות התרגילים והקרבות מיועדים ללחימת רחוב והתמודדות עם סכנות אמת. קרבות המגע המלא שמתבצעים בבית הספר הם בעלי חוקים וציוד מגן בשביל לשמור על בטיחות אך אינם ספורט - הם התרגול הכי קרוב למציאות שניתן לבצע בלי לגרום לנזק גופני, לכן הם עדיין רחוקים מאד מהמציאות ברחוב - על כן אנו מגדירים צורת אימון זו כעבודת זוגות ולא קרב.
קרב יש רק במציאות - ברחוב - בקרב זה אין שום רווח אלא צמצום נזקים - הוא אכזרי וחסר חוקים ועלינו לשאוף להימנע ממנו.
אהבתם?

כתבות נוספות ממדור אומנויות לחימה

תגובות (לכתבה זו התפרסמו 8 תגובות)

 • 1
  אהבתי את המאמר + שאלה
  אהבתי את החשיבה שלך - אני מאד מעריך את דעתך וחושב שיש פה אמירה מאד חזקה. גם הניסוח מאד יפה ונראה כי חקרת את הנושא לעומק. איך אתה מציע להתמודד עם הבעיה שעליה אתה כותב?
  יוסי חיים   (7.7.2011)
 • 2
  ממש טוב...
  כתוב ממש טוב .
  מוטי שפירא   (7.7.2011)
 • 3
  כתבה ממש מעולה + שאלות
  שלום רציתי לדעת איזה קורס אתה מעביר של אמנויות לחימה ,לאיזו גילאים ואיפה זה נמצא? תודה
  משיקו   (7.7.2011)
 • 4
  תגובה למושיקו
  מושיקו תודה על התגובה שלך... בית הספר שלי ממוקם בישובי חוף הכרמל (10 דקות דרומית לחיפה) ישנן קבוצות לכל הגילאים - מהגיל הרך - הכנה לאומנויות לחימה ועד קבוצות של מבוגרים. אנו מלמדים אומנויות לחימה סיניות ופיליפיניות והמגוון רב ביותר. אנו נוגעים באומנויות מסורתיות ובפן של אומנות ורוח הלחימה, אנו מלמדים טכניקות של קרבות ושל לחימת קרקע וגם נוגעים בתחומים של בריחים - ניצול כוח היריב הטלות-הפלות וכלי נשק. בנוסף אנו פותחים קבוצה של טאי צ`י ואומנויות לחימה פנימיות. למידע יותר מורחב - אנא צור קשר או דרך האתר או במייל או בטלפון...בהצלחה
  בועז לוברמן   (7.7.2011)
 • 5
  אהבתי את הכתבה
  אהבתי את הניתוח המעמיק וההבדלה בין ספורט ללחימת רחוב. אני מברך על הדברים שנכתבו במאמר במאמר שלך ומאמין שהם יכולים לגרום לשינוי אצל אנשים שמתאמנים באומנויות לחימה. רבים מפרשים קרבות ספורט בתור יכולת לחימת רחוב ואף מפרסמים את ניסיונם בלחימת רחוב בתור אלפי קרבות האימון שבצעו במסגרת אימון סטרילית עם כללים מגבילים, בעוד יתכן שמעולם לא הגיעו למצב אמיתי ברחוב בו היו צריכים להגן על חייהם או לחילופין שרתו בתפקיד קרבי בצבא בו היו מצויים בסכנת חיים. קרבות ספורט בזירה אינם יודעים לדמות וליצור תחושה של סכנת חיים. אני מצטרף לאמרה שלחימת הרחוב מבוססת בעיקרה על אופיו של האדם והיכולת המנטלית שלו ולאו דווקא כמה קרבות זירה הוא בצע.
  עידו   (8.7.2011)
 • 6
  ערכים חשובים
  קראתי את הכתבה והתחברתי מאוד לערכים שאתה מציג. האם השיעורים שאתה מעביר יכולים להיות הכנה לכושר קרבי?
  רן   (8.7.2011)
 • 7
  תגובה לרן
  רן שלום - תודה על תגובתך... אצלנו בבית הספר אנו מחנכים לערכים של כבוד הזולת הימנעות מאלימות ובעיקר אהבת המולדת ושירות המדינה. מבחינת ערכים אנו מכינים את הנוער הצעיר לקראת השירות הקרבי או השירות המשמעותי מתוך הבנה כי אין לנו מדינה אחרת ועלינו להגן עליה. באימון של קבוצות הנוער אנו מעבירים תכני כושר חשובים ביותר לקראת השירות הקרבי ובנוסף היחודיות היא בלימוד טכניקות שיסיעו להתמודדות עם המצבים המורכבים והשונים שמתמודד לוחם בקרב. בבית ספרנו יש הכנה לצבא אך בנוסף להכנות במקומות האחרים אנו מלמדים יכולת לחימה קרבית פרקטית ואיכותית המתחשבת בלחימה מטווח קצר וטכניקות שלוקחות בחשבון את המשקל והציוד הרב שלוחם לוקח על גבו. זאת מתוך הניסיון שלנו כקצינים - לוחמים קרביים ביחידות מובחרות. לעוד מידע אשמח אם תצור קשר כל טוב ובהצלחה
  בועז לוברמן   (8.7.2011)
 • 8
  דרך חיים ..
  הכתבה נותנת השראה ונקודת ראיה לחיי היומיום ,אפילו הפשוטים.עושה רושם שניתן ליישם את חוכמת "הרחוב" הזו בהרבה מצבים. חבל שחוש החייתיות שלנו שאתה מדבר עליו הלך והתנוון. נהיינו אנשים שפועלים בעיקר בכוח ההיגיון רק שהמציאות לא תמיד הגיונית ואז יש לנו בעיה. שאלה- האם יכולות הלוחם נרכשות כמו גמישות לדוגמא או שהן מולדות ?
  דפנה,חיפה   (8.7.2011)
בניית אתרים