בחר תחום:
בחר פעילות:
בחר אזור:
בחר עיר:
חוג >> מגזין >> כללי > האם ניתן לקנות את האושר באמצעות כסף ?

חיפוש מהיר:

לאיזור האישי
משתמש: סיסמא:
התחבר למערכת הניהול של חוג
בין לקוחותינו
הירשמו חינם להטבות

כללי

האם ניתן לקנות את האושר באמצעות כסף ?

פילוסופים והוגי דעות רבים אשר מתנכרים למעשיות יענו כך: "בשום פנים ואופן לא!" אך קיים גם ביטוי לא רע בכלל: "אלה שאומרים שבלתי אפשרי לקנות אושר תמורת כסף, פשוט מבזבזים אותו בצורה לא נכונה". במאמר זה ננסה לבחון את האפשרויות "בעד" ו-"נגד" של היחס המעשי לחיים ולהסיק מסקנה על כך, האם ניתן לקנות את האושר.
המאמר קיבל את הציון: המאמר האם ניתן לקנות את האושר באמצעות כסף ? קיבל את הציון 0.0 כוכבים  נצפה: 1405  |  דורג: 0
דרג מאמר זה

פסיכולוגים וכלכלנים מחפשים כבר זמן רב את התשובות לשאלות כגון "מדוע ככל שיש לנו כסף רב יותר, אנו חושקים בעוד יותר?" או "מדוע קניית בית, מכונית או טלפון סלולארי שהיו החלום שלכם לא מעניקים יותר מאשר אושר רגעי?". התשובה לשאלות אלה היא פשוטה: אנו לעולם לא מסוגלים להסתפק במה שיש לנו. אנו חולמים תמיד להרוויח יותר – אנו בטוחים שאז נהיה מאושרים. אך ברגע שאנחנו מקבלים העלאה – אנחנו מבינים שהאושר לא הגיע (או, לכל הפחות, הוא לא גדל). ככל שיש לנו יותר כסף, כך הוא מביא לנו פחות שמחה. יתר על כן, ברגע שאנחנו מספקים לעצמנו בכל הנחוץ למילוי הצרכים הבסיסיים שלנו, כמות אמצעים גדולה יותר מזו שאנו נזקקים לה לא תוסיף לנו אושר. דבר זה קורה עקב הסיבות הבאות.


- פעמים רבות, אנשים מעריכים יתר על המידה את ההנאה אותה הם יכולים לקבל בעקבות בעלות על דברים חומריים יקרי ערך רבים. השמחה, אותה מביא לנו מסף פלאזמה חדש המתפרש על כל הקיר או BMW נוצץ, תפחת במהרה. אולם במקום לחשוב על האפשרות שהאושר לא מסתכם בקנייה של דברים יקרים רבים, אלא בדבר אחר, אנו מתחילים לחשוב שפשוט לא קנינו את המכונית או את הטלוויזיה הלא נכונה.


- ככל שיש לנו יותר כסף, כך קיים יותר לחץ בחיים שלנו. דוגמא אחת פשוטה: אנחנו יכולים להרשות לעצמנו לקנות בית בפרבר מודרני, אולם על מנת להגיע לעבודה, ואפילו לעבודה האהובה ביותר, צריך לסבול את פקקים, נהגים חצופים או אוטובוס דחוס. והנה – אנחנו מאבדים כמות לא קטנה של תאי עצב מדי יום. האם זהו אושר?


- אנחנו לא מפסיקים להשוות את ההכנסות שלנו עם ההכנסות של אנשים אחרים. ובמקום להשוות את עצמנו לאישיות מפורסמת ועשירה כלשהי, לנשום בכבדות ולהחליט שאנחנו לעולם לא נחייה כך, אנחנו משווים את ההכנסות ואת אורח החיים שלנו לאנשים אשר דומים לנו, אך מעט יותר מוצלחים – קרובים, שכנים, חברים מבית הספר, וכך הלאה ברשימה. וחלילה מישהו יחיה טוב יותר מאתנו – איזה מין אושר זה, אם צריך להתעלות עליהם?


בעיקרון, חוסר היכולת להסתפק במה שיש, היא זו שאילצה את האנושות להתפתח, להגר מתוך המערות אל תוך הבתים וליצור את הציוויליזציה. אך כיום אנו הרי לא מתגוררים במערות, אין צורך להילחם על מנת לשרוד – מדוע, אם כן, לא להתחיל להתענג על החיים? ועל מנת ללמוד להשתמש בהון שלכם כך שהוא יביא לכם אושר, קודם כל יש לקבוע מה גורם לנו להיות מאושרים.


החשוב מבין המתכונים לאושר – חברים ומשפחה. על פי הסטטיסטיקה, אם לאדם יש 5 או יותר חברים טובים, הוא מאפיין את עצמו כאדם מאושר ביותר (וזה קורה ב-50% יותר מאשר במקרים בהם לאדם יש פחות חברים). הנה החלטה – תבזבזו כסף על מסיבות, ארוחות צהריים ופיקניקים עם חברים – זו תהיה השקעה נהדרת אשר בהכרח תשמח אתכם.בנוסף לכך, יחסים עם האדם האהוב עלינו גורמים לנו להיות מאושרים – זהו לא סוד. והילדים, בתור המשכיות הגיונית של יחסי המשפחה מבטיחים לנו חיים מאושרים עוד יותר. יתר על כן, על אף שהטיפול היומיומי השגרתי בנוגע לבריאות והרווחה של הילדים יכולה להיות עניין לא קל בכלל, כל אדם שיש לו ילדים מצהיר שלהיות הורה ולראות כיצד הילדים גדלים – זהו אושר עילאי.


כמו כן, כאשר אנו עוסקים בדבר מהנה כלשהו, אנחנו הרבה יותר מאושרים, מאשר במצב שיש בבעלותנו דברים חומריים. הניסיון אותו אנחנו מקבלים בזכות עיסוק מסוים מעניק לנו זיכרונות נעימים ושמחה. לדוגמא, כתוצאה ממסע אנחנו שוכחים מכל המאורעות השליליים, בזיכרון שלנו נשמרים רק הרגעים הנעימים לליבנו כגון שקיעות מדהימות, סיורים מרתקים או נופים עוצרי נשימה.


כמובן, אנשים שונים רואים את הניסיון והדברים החומריים באור שונה. בשביל רבים, ספר, לדוגמא – פריט אשר נקנה בגלל שזה דבר אופנתי (ברור מאליו, מדובר במקרה כאשר הספר נכתב על ידי סופר ידוע לכל), אולם אם אתם מקדישים זמן לקריאת הספר, אם אתם מאפשרים לעלילה לרתק אתכם – זהו כבר ניסיון חיובי ממנו אתם מקבלים אושר.


בנוסף, האדם ידוע בכך שהוא אוהב קשיים – הם מספקים לו הנאה. ניתן לעסוק בדבר כלשהו שאתם עדיין לא יודעים כיצד לבצע אותו – לנגן בגיטרה או לרקוד טנגו. תשקיעו את מירב המאמצים, אל תיכנעו וכאשר יהיה קשה ביותר תלמו על לימוד – וכתוצאה מכך תקבלו הנאה מכך שניחנתם במשהו חדש, מקורי. צריך רק לזכור שלמטרה זו תצטרכו זמן ומאמצים מסוימים – הרי ללמוד בעל פה את דפי התווים או צעדי ריקוד מסובכים ביום אחד זה בלתי אפשרי.


גם העבודה יכולה לספק שמחה ולגרום לנו להיות מאושרים – אך רק באותו מקרה שבו העבודה היא אהובה ומעניינת, ואז גם ההעלאה תהיה בעלת משמעות ואנחנו נתעורר מדי בוקר עם המחשבה המאושרת שמצפה לנו יום מעניין ופורה נוסף בעבודה.


חוקרים הוכיחו שאנשים מאושרים הם בעלי כישרונות מסוימים, אשר מאפשרים להם לקבל הנאה מהחיים בכל מחיר שהוא. ראשית, הם לא מתמקדים בדברים השליליים – להיפך, הם מפרשים את הקשיים באור חיובי. שנית, אנשים מאושרים לא מתעניינים בהצלחה של האחרים, הם לא מקנאים בהצלחה זו. אם נבחן את האנשים אשר מחשיבים את עצמם כלא מאושרים ונציע להם להשוות את עצמם עם מישהו אחר מוצלח או בר מזל יותר ממנו, הם ידברו ללא הפסקה, תוך שהם מתלוננים ומקנאים בהצלחתו של האחר. האנשים המאושרים לא ימצאו פשוט מה לומר – אין להם צורך להשוות את עצמם לאחרים, יש להם מטרות אישיות ונקודת מבט אישית על האושר.


על מנת להבין האם אתם מאושרים או לא, תחשבו על מה שיש ברשותכם – החל מעבודה אהובה ומעניינת ועד המשפחה והילדים. אתם תמצאו בהכרח מה להזכיר ותבינו שיש לכם סיבה לשמוח. ואם תיזכרו מפעם לפעם בכך שאתם מאושרים בזכות מה שיש ברשותכם, אתם באמת תרגישו הרבה יותר טוב, יותר אופטימיים ומלאי מרץ, מוכנים להגשמת המטרות.


אם בכל זאת אתם לא מסוגלים להימנע מקנייה של צעצועים יקרים אשר, כפי שאתם חושבים, ישמחו אתכם מאוד, פשוט אל תמהרו לקנות אותם ותשקלו כל "בעד" ו- "נגד" שקיימים בהם. תשתדלו לזכור ששובע בגאדג'ט כזה או אחר לא יסמל בהכרח שהבחירה הייתה שגויה. פשוט, אתם הרי לא יכולים לקבל ממנו הנאה לעולמים!

כעת אני אביא לתשומת ליבכם רשימת דברים אשר מסוגלים (או לא מסוגלים) להפוך אותנו למאושרים.


רשימת קניות מאושרות:

- קנייה רומנטית: תריסר ורדים במתנה לאדם אהוב. אנשים אשר כרתו ברית נישואין הם בדרך כלל אנשים מאושרים יותר מאשר אנשים בודדים. ולגרום לאדם אהוב להרגיש נעים הופך את הברית שלכם לחזקה ומאושרת יותר.

- תחביב: תתחילו לקחת שיעור נגינה על גיטרה – כתוצאה מכך אתם תפיקו מכך הנאה שקשה לתאר אותה במילים, כאשר תבינו שהמאמצים שלכם לא היו לשווא.

- חיות מחמד: אם לא נתייחס לכך שהם קורעים את הריפוד מעל הרהיטים ולועסים נעליים, הדאגה אחר פקעת פרווה כזו תעניק לכן הרבה רגעים נעימים.

- יומן: יש היגיון בכך שכדאי להתחיל לכתוב יומן ולכתוב בו מדי יום את כל הרגעים הנעימים, עליהם אתם מודים לגורל. תאמינו, כאשר תקראו שוב את הרישומים שלכם, לעולם לא תרגישו את עצמכם כחסרי מזל.

- מזכרות או תמונות מחופשה: הן יזכירו לכם על הזמן הנהדר שהעברתם בחופשה, ויעזרו לכם להסיח את דעתכם מהשגרה היומיומית.

- שמחות קטנות: אפילו דבר שטותי כמו כוס קפה מסוגל להעניק לכם אושר לא קטן. ושיחה נעימה עם ברמן מוכר או מוכר העיתונים בקיוסק השכונתי גם היא טיפה בים האושר, אשר אספתם לפי טיפות – טיפות וכעת אתם שוחים בו.

- דיבור: רעיון נהדר – לקנות מנגל ולאסוף את החברים שלכם לעיתים קרובות יותר לפיקניקים, הרי גם הדיבור עם אנשים מביא לנו סיפוק בחיים.


מה לא כדאי לקנות:

- מכונית מפוארת: אתם תראו רק את השכנים. אל תשכחו שקניות יקרות מעניקות תחושת אושר, אך לא לזמן רב.

- יין יקר: למעשה, ספק אם תרגישו בהבדל שבין משקה יקר ופחות יקר, אלא רק תגדילו את ההוצאות שלכם.

- כל דבר שהוא באשראי: שימוש קבוע באשראי יאלץ אתכם להתרגל לסגנון חיים כזה, אשר ספק אם אתם יכולים להרשות אותו לעצמכם. יתר על כן, תצטרכו להגביל את עצמכם בכל – הנה תשלום תמורת קניות רציניות – חוב.

אני מקווה שהמאמר הזה עזר לכם להבין האם אתם מאושרים, למעשה, או שלא, ומה בדיוק אתם צריכים לכך. תציבו לעצמכם עדיפויות ותהיו מאושרים!
אהבתם?

כתבות נוספות ממדור כללי

תגובות (לא התפרסמו עדיין תגובות לכתבה זו)

בניית אתרים