בחר תחום:
בחר פעילות:
בחר אזור:
בחר עיר:
חוג >> מגזין >> כללי > רוצים לשמוע (וגם לראות) סיפור בשפת הסימנים?

חיפוש מהיר:

לאיזור האישי
משתמש: סיסמא:
התחבר למערכת הניהול של חוג
בין לקוחותינו
הירשמו חינם להטבות

כללי

רוצים לשמוע (וגם לראות) סיפור בשפת הסימנים?

סיפור מהחיים
המאמר קיבל את הציון: המאמר רוצים לשמוע (וגם לראות) סיפור בשפת הסימנים? קיבל את הציון 4.0 כוכבים  נצפה: 0  |  דורג: 42
דרג מאמר זה
רוצים לשמוע (וגם לראות) סיפור בשפת הסימנים?

"שלום, אני אורנה לוי, מספרת סיפורים וגם חירשת". כך הציגה עצמה אורנה כשנפגשנו בפעם הראשונה. לא הייתי בטוחה שהבנתי נכון. מספרת סיפורים וגם חירשת? איך זה יכול להיות? אם היא חרשת, כיצד תדבר? אם אינה מדברת, כיצד תספר?

שאלות כאלה עולות במוחו של כל אדם שומע והתשובות מגלות עולם נסתר, מרתק וקסום שמשתמש בשפה הראשונית של כל בני האדם ללא יוצא מן הכלל.


אורנה לוי, בעלת תואר ראשון בחינוך ותעודת הוראה מאוניברסיטת תל אביב, מרצה בנושאים הקשורים לחירשות, מורה מוסמכת לחינוך מיוחד ולשפת סימנים החליטה להיענות לאתגר נוסף בחייה - להשתתף בסדנה למספרי סיפורים חירשים בישראל ולהפוך למספרת סיפורים מקצועית.

עולם החרשים, מסבירה אורנה, הוא עולם טבעי של תיאטרון. כל שיחה בין שני חירשים היא בעצם הצגה. השימוש העשיר בפנטומימה, בהבעות פנים ובשפת גוף הוא כלי משוכלל להעברת מידע ותחושות מאדם לאדם בהרמוניה מלאה. כשהיא מדגימה עבורי "שיחה" כזו אני מרגישה מהופנטת מהמתרחש מול עיני.

כשאורנה הזמינה אותי להופעה נעניתי בשמחה אך לא שיערתי את עוצמת החוויה. בשפת סימנים שוטפת ועשירה, תוך שימוש במגוון טכניקות רטוריות ואומנותיות, נפתחה דלת לעולם קסום. אורנה, מלווה במתורגמנית, הפגישה את עולם השומעים עם עולם החרשים בצורה טבעית וחופשית והפכה את האירוע לחוויה נדירה של הבנה וקירוב בין שני העולמות. הקהל המופתע מצא עצמו במסע מרתק אל ארץ לא נודעת והגיב בצורה מרגשת שמתועדת בספר האורחים שאורנה לוקחת איתה לכל הופעה .

לאחרונה התקבלה אורנה כאומנית במסגרת "אמנות לעם" והיא מוזמנת ע"י אירגונים, מוסדות, חברות ואנשים פרטיים ומופיעה באירועים לשומעים, חירשים, מבוגרים וילדים.

שרונה לבני-גולן

אהבתם?

כתבות נוספות ממדור כללי

תגובות (לכתבה זו התפרסמו 15 תגובות)

 • 1
  ראיתי והתאהבתי בעצמי!
  ראיתי את אורנה בהופעה ממש במקרה ואני זוכרת את המחשבות מתרוצצות לי בראש - כל כך הרבה יותר מאשר עוד שפה זרה, הייתי מצליחה לקרוא אותה בכל שפה לדעתי כי יש לה שפת גוף מצוינת אבל אני חושבת שגם למדתי כמה סימנים בדרך :) עלי והצליחי אורנה!
  מרגש וטבעי   (18.2.2006)
 • 2
  מעניין לראות היכן זה מתקיים?< (ל"ת)
  גיל   (18.2.2006)
 • 3
  עולם אחר אך קסום (ל"ת)
  סיגי   (19.2.2006)
 • 4
  אורנה יקרה
  עלי והצליחי. אורנה, כל המאמצים שאת עושה יניבו פירות. מעטים החרשים שלוקחים על עצמם יוזמה ותעוזה לצאת אל עולם השומע ולהעביר להם קצת מעולמנו הדומם אך הסוער בדרך שונה ומיוחדת דרך העברת סיפורים בשפת סימנים. ולנו החרשים זה תענוג להקשיב לסיפורים היוצאים מפי אדם חרש ללא צורך בתרגום, זו חוויה אחרת, מדהימה ונהדרת. תמיד נהניתי להקשיב לסיפורים היוצאים מפי אורנה, תמיד מחדשת, משפרת והעיקר מעשירה את הידע בסיפורים מקוריים ויפים.
  טלי אטדג`י   (23.2.2006)
 • 5
  חוויה מדהימה, חזקה ומיוחדת
  לראות את אורנה מספרת סיפורים בשפת הסימנים - זוהי חוויה מדהימה, חזקה ומיוחדת. רוב האנשים השומעים אינם מודעים לעושר של שפת הסימנים, ליכולת להעביר תכנים מורכבים, סיפורים ורגשות בשפה המועברת באמצעות הידיים והגוף. אך דווקא דרך הביטוי המיוחדת של שפת הסימנים - לא באמצעות הקול אלא באמצעות הגוף - יש בזה משהו יותר ראשוני וישיר, דבר שהופך אותה לכלי ביטוי כל כך רב עצמה. אורנה יודעת לנצל בכשרון רב את כל האפשרויות ששפת הסימנים מאפשרת, והסיפורים זורמים מתוכה בשטף וביופי רב. תוך כדי כך היא מפגישה את הקהל לא רק עם הסיפורים עצמם אלא גם עם עולמם המיוחד של אנשים חירשים ועם השפה היפיפיה שלהם. ממליצה בחום, והביאו גם חברים.
  עירית   (25.2.2006)
 • 6
  אורנה היקרה
  אורנה מספרת סיפורים מדהימים ומאחלת עוד סיפורים רבים. בהצלחה!
  ברטינה   (26.2.2006)
 • 7
  הכתבה על אורנה
  קראנו את הכתבה ומאד התרשמנו מהיכולת של אורנה לעניין ולרתק את קהל השומעים.כמי שמכיר מעט את הנושא , אנחנו משוכנעים שאורנה תקצור הצלחה כבירה.
  משה ורלה   (26.2.2006)
 • 8
  חובה לראות ורצוי גם ללמוד..
  שפת הסימנים הישראלית היא שפה עשירה,מורכבת ומלאה בקסם תרבותי. שפת הסימנים משמשת לא פעם ראי לאופן שבו בני אדם תופסים ומייצגים את העולם שמסביבם.אורנה לוי מאפשרת לצופה להיכנס לשעה קלה לעולם שבו הידיים הם הלשון והעיניים הם האוזניים. היא עושה זאת בחןובכישרון רב. אורנה לוי מצליחה לרתק את הצופה לסיפור המסומן ומשאירה אחריה טעם של עוד ושל רצון ללמוד את השפה. מומלץ!!
  אורית   (26.2.2006)
 • 9
  תודה לאורנה על החוויה
  אורנה הופיעה במסגרת יום עיון לצוות חינוך מיוחד שכלל למעלה מ-200 אנשים,ויצרה התרגשות רבה בקהל בסיפוריה ובאופן הצגתם בשפת הסימנים. כולנו ממליצים בחום!
  יעל קראוס   (27.2.2006)
 • 10
  אורנה, את תמיד מרגשת אותי מחדש
  אני מקווה שאנשים שאינם מכירים את עולם החרשים יפתחו לחוויה המיוחדת שאת מציעה בהופעותיך. בהצלחה!
  שרונה לבני-גולן   (2.3.2006)
 • 11
  עולם החרשים
  שאנשים לא מכירים את עולם החרשים יפתחו שאת מציעה בהופעותיך.
  ידיד   (27.3.2006)
 • 12
  שפת הסימנים הישראלית
  אורנה יודעת לנצל בכשרון רב את כל האפשרויות ששפת הסימנים מאפשרת, והסיפורים זורמים מתוכה בשטף וביופי רב. תוך כדי ה המועברת באמצעות הידיים והגוף
  טובה   (31.3.2006)
 • 13
  בהופעה ממש
  תמיד נהניתי להקשיב לסיפורים היוצאים מפי אורנה
  אהרון   (31.3.2006)
 • 14
  סיפור
  איך אפשר לשמוע סיפור בדרך שפתיים-סימניים דממה בלי קול?
  דוד   (13.4.2006)
 • 15
  אורנה,אני מכירה אותך!
  חבל שלא ראיתי :( אני בטוחה שזה כייף כי אני אוהבת לשמוע סיפורים מפי חירשים אני בעצמי חירשת גאה! ואורנה,אני כבר מכירה אותך.. היית פעם בביצפר מקיף ו` בב"ש במסגרת מודל הצלחה עם מאיר :)
  רינת מלכה   (11.8.2007)
בניית אתרים