בחר תחום:
בחר פעילות:
בחר אזור:
בחר עיר:
חוג >> מגזין >> אומנויות לחימה > מה הוא מורה טוב?

חיפוש מהיר:

לאיזור האישי
משתמש: סיסמא:
התחבר למערכת הניהול של חוג
בין לקוחותינו
הירשמו חינם להטבות

אומנויות לחימה

מה הוא מורה טוב?

המאמר קיבל את הציון: המאמר מה הוא מורה טוב? קיבל את הציון 1.5 כוכבים  נצפה: 2991  |  דורג: 2
דרג מאמר זה

לרוב האנשים המערביים, מורה ניתפס כאדם אשר מלמד או נותן ידע.
לפי ההשקפה המזרחית התפקיד של המורה הוא להסיר קליפות ידע ,או ללמד אותך לשכוח את אשר למדת. לדוגמא בלימודי גיטרה מסורתית יפנית (שימיזן) המורה לא מלמד תווים, אלה מנגן והתלמיד לומד אינטואיטיבית ע"י התבוננות במורה ,כיצד להחזיק בכלי נגינה ,היכן לשים את האצבעות וכיצד להשתלב בקצב הנכון.

הלמידה נעשית מתוך תשומת לב מרבית לנעשה בתחום הלימוד.
המורה גורם לתלמיד לעירנות אשר בלעדיה לא ניתן יהיה ללמוד, דבר המחזיר את התלמיד לשאלה הראשית: כיצד ללמוד?

המורה גורם לתלמיד לפתח כלים שלא השתמש בהם עד כה, רגישות לקורה באותו רגע תוך הטמעה של דרך כוללת ומלאה אשר גורמת לתלמיד למה שעובר על המורה בזמן הנגינה.

לימוד מלב אל לב-למידה אשר לא בנויה אך ורק על לימוד חומר בלבד.
מורה טוב מחזיר את הכוח לתלמיד בכול פעם שזה מאבד את האמון בלימוד ומצד שני בוחן את מרכז הכוח של התלמיד בכול פעם שהלה נכנס לשאננות או שחצנות, המונעים ממנו להמשיך ללמוד.

כאשר מדובר בלימודים אשר תפקידם למנוע מהאגו לעלות על גדותיו, המורה מאתגר לא פעם את התלמיד ופעמים רבות המורה ניתפס כדמות שיש להתרחק ממנה.
כאשר המורה דוחק את התלמיד לקצה גבול יכולתו (מבחינת האגו) התלמיד מרגיש מאוים ובהרבה מקרים בורח מההתרחשות, עד כדי עזיבת הלימודים ובית הספר.
תלמיד עם כוח רצון יחזיק מעמד וילמד שיעור יקר בפרספקטיבה חדשה על החיים דרך אומנותו.
רק אמונתו בדרך ובמורה יחזיקו אותו בשעות קשות אלו מול התחושות שעוברות עליו.

מובן שתלמידים כאלו הם נדירים וכן מספר המורים שמוכנים לאתגר את תלמידיהם עד לרמה שכזו. שכן מערכת יחסים כזו מושתת על אמון .
לעיתים חושבים שמורים טובים אמורים לייצג את הדרך בצורה מושלמת ושוכחים שגם הם אנשים. מורה שלי אמר:" אל תעשה את מה שאני עושה, תעשה את מה שאני אומר".

היה ברור לו (למורה) שהוא מועד לעשות טעויות כמו כולם, אבל זה לא אומר שהוא לא יודע מה טוב בשבילי. התחושה של אותה ערנות גובלת לעיתים ביראה, כי התחושה היא כמו להיות עם נחש בחדר. אי אפשר להתעלם ממנו. אם אתה חש בנוח עם המורה שלך והכול עובר כשורה בשיעור, לפי עניות דעתי לא קורה כלום בשיעור.

מזיכרוני ,קל מאוד לשקוע לאופוריה בסוגי לימוד שכאלו ויראת כבוד כלפי מורה מבטיחה ערנות גם אם אתה תלמיד ותיק.

אצל הסינים, כשהמורה נחמד אליך, סימן שהוא לא שם קצוץ עליך. כשהוא נותן לך לטאטא את האולם כנראה שעשית משהו נכון. כשהוא צועק עליך כנראה שאכפת לו ממך וכשהוא מכה אותך סימן שהוא אוהב אותך.
אהבתם?

כתבות נוספות ממדור אומנויות לחימה

תגובות (לא התפרסמו עדיין תגובות לכתבה זו)

בניית אתרים