בחר תחום:
בחר פעילות:
בחר אזור:
בחר עיר:
חוג >> מגזין >> גרפולוגיה > המגבלות של האבחון הגרפולוגי

חיפוש מהיר:

לאיזור האישי
משתמש: סיסמא:
התחבר למערכת הניהול של חוג
בין לקוחותינו
הירשמו חינם להטבות

גרפולוגיה

המגבלות של האבחון הגרפולוגי

לאחר שנים של נסיון באבחון כתבי יד ויעוץ הוליסטי, מצאתי לנכון לבדוק את הגבולות והמגבלות של האבחון הגרפולוגי.למרות הכל אני מאמינה בכוחה של הגרפולוגיה וגרפותרפיה.
המאמר קיבל את הציון: המאמר המגבלות של האבחון הגרפולוגי קיבל את הציון 4.3 כוכבים  נצפה: 1457  |  דורג: 6
דרג מאמר זה

המגבלות של האבחון הגרפולוגי

לאחר שנים של אבחון כתבי יד ויעוץ הכולל גרפותרפיה הגיע הזמן לבחון את המגבלות של השיטה.
שאלה שנשאלת בתקופה האחרונה היא מה גורלה של הגרפולוגיה בעידן המחשב? אנשים כותבים פחות ולכן כתב ידם פחות מתורגל וזורם. האם עדיין ניתן לנתח כתב זה?
אכן, יש כאן בעיה שתלך ותחמיר כאשר תתרחב המגמה בבתי ספר להכניס מחשב אישי לכיתה ולאפשר כתיבה במחשב במקום במחברת. מגמה זו עוזרת מאד לילדים עם דיסלקציה או דיסגרפיה ומצד שני היא גורעת מהילדים אמצעי הבעה , תרגול מוטורי ואמצעי להבעה רגשית. וכמובן, אמצעי אבחון ואם נהיה קצת ציניים, אמצעי פרנסה לגרפולוגים.
על כך נמהר ונענה שכל הפרמטרים התקפים בניתוח כתב יד תקפים גם בניתוח ציור ולכן עדיין יש לנו כלי אבחון די מהימן בדומה לכל כלי אבחון אחר. כמו כן, גם בכתיבה במחשב, עצם בחירת הפונטים, המבנה, המרחקים, הגודל, תפוסת הדף....מהווים אינדיקציה מסוימת לגבי אופיו של הכותב.
אתגר נוסף הוא מורכבות תוך- כתבית, כלומר כל סימן מקבל פירוש אחר כשהוא מתחבר לסימנים אחרים. אי אפשר להפריד בין מרחב, צורה ותנועה. לא ניתן להביע עמדה רק על פי סימן בודד כפי שניתן לפי בדיקת דם לקבוע אם האדם אנמי או לא. גם בבדיקת דם פשוטה שרואים בה אנמיה, עדיין יש מקום לפרשנות במה שנוגע לסיבת האנמיה. וכאן ייתכן ששני רופאים יגיעו למסקנות שונות. כך קורה גם בגרפולוגיה כאשר על אותו סימן יתנו שני גרפולוגים הסברים קצת שונים לפי סימנים נוספים.
שאלה נוספת שנשאלתי היא האם הדיאגנוזה על פי כתב היד מסוגל לתת מושג לגבי העתיד. כאן תשובתי היא נחרצת: אין אנו עוסקים בניבוי עתיד כלל וכלל. אולם על פי קווי אופי המתגלים בכתב היד יש אפשרות "ניבוי" המבוסס על ידע פסיכולוגי והקש משכיל. לדוגמה: לאדם שמתגלה כסגור, מתקשה ליצור קשרים, שקוע בעצמו וחסר ביטחון נותן "לנבא" שיהיו לו קשיים ביצירת זוגיות, בעבודת צוות. לאחר שיטפל בקשיים אלו העולם ייפתח וה"ניבוי" יתגלה ככוזב וכך צריך להיות.
שמעתי מפי איש חכם העוסק בעתידנות, מקצוע אקדמי מכובד, הוא מצביע על תחזית על פי נתונים מדעיים , מחזוריות ולימוד היסטוריה והסקת מסקנות. הוא אמר בחיוך שהוא מרחם על עתידנים מאושרים המוכיחים שאכן צדקו, כי הצלחתו של עתידן היא בניתוח המצב ושינויו על ידי הסקת מסקנות , שינוי אסטרטגיות בהתאם.
אתגר נוסף בניתוח כתב יד היא כתבים שמדברים אלינו וכתבי יד שותקים. יש כתבי יד שמוסרים הרבה אינפורמציה על הכותב. אלו אנשים פתוחים, זורמים, לא נטולי קשיים ,אבל מוכנים להתמודד. לעומתם יש אנשים המאמצים כתב טכני, איטי, סגור שלא ניתן ללמוד ממנו הרבה פרט לכך שהכותב הינו סגור, קשה לו להשתנות ובעיקר אינו מוכן לגלות על עצמו דבר , אולי גם לעצמו.
יש כתבי יד המגלים טיפוס מובהק וזה קל יחסית לגלות, אולם יש לבדוק מה הוא מדחיק ומדוע.. אולי יש לו עוד תכונות שלא מנצל עדיין? יש כתבי יד של אנשים מאד מורכבים, מתפקדים בתחומים שונים והתנהגות משתנה. במקרים כאלה לאחר הניתוח יאמר הכותב: זה לא נכון, לא מושלם....
בתחילת דרכי הערה כזו הייתה מוציאה לי את הרוח מהמפרשים ומורידה את בטחוני העצמי. עם הזמן הבנתי שהערה זו לא בהכרח משקפת חוסר יכולת שלי כגרפולוג, אלא הרבה פעמים חוסר הכרות הכותב עם עצמו. לאחר שאלות הקשורות לנושא שבוויכוח בדרך כלל התשובה היא: אם התכוונת לזה – אז נכון.
לדוגמה: אישה שבאה לאבחון וראיתי הרבה תכונות סותרות כמו נתינה עודפת מול אנוכיות, פרצי שמחה מול סגירות רגשית.....אמרתי לה בעדינות שאני רואה תנודות במצבי רוח ובהתנהלות שלדעתי, כדאי לבדוק. תשובתה הייתה: הכול בשליטה מאז שקיבלתי פרוזק.
למרות כל האמור לעיל ניסיוני מוכיח שכתב היד מגלה הרבה ונותן כלי מצוין להיכרות עם עצמנו , הצבת מטרות נכונות ודרכים להשיגם.
גמר חתימה טובה(תרתי משמע)
שוש סנדרוביץ

www.shosh4u.com
אהבתם?

כתבות נוספות ממדור גרפולוגיה

תגובות (לא התפרסמו עדיין תגובות לכתבה זו)

בניית אתרים