בחר תחום:
בחר אזור:
חוג >> כתבות >> לימודי משחק > תופעת בתי ספר למשחק והתפשטותה

חיפוש מהיר:

לאיזור האישי
משתמש: סיסמא:
התחבר למערכת הניהול של חוג
בין לקוחותינו
הירשמו חינם להטבות

תופעת בתי ספר למשחק והתפשטותה

בשנים האחרונות ישנה עלייה בביקוש של סטודנטים לרישום לבתי ספר למשחק. ככל שתעשיית הטלוויזיה מתפתחת ו"סלבריטיס" הם האנשים נערצים, כך גובר הביקוש ללימודי משחק. מלבד סיבה זו, יש כמובן גם הרבה אנשים שפשוט רוצים להיות יוצרי תיאטרון, קולנוע או טלויזיה.


הקמת בתי ספר למשחק

הנהירה ההמונית של רבים לרכוש מיומנויות משחק, גרמה לפריחתם של בתי ספר רבים בתחום, ואכן, בתי ספר אלה צצים כמו פטריות אחרי הגשם. רוב בתי הספר למשחק מוקמים על ידי שחקנים או מנהלים עם ניסיון עשיר בתחום. בבתי הספר למשחק יהיו כל מרכיבי התאטרון כמו במות, תפאורות, אביזרים, מצלמות וכו`, והם מעסיקים בעלי מקצוע שונים כמו יוצרת תפאורות, איש תאורה וחשמלאי, מלבישה ואיש סאונד.

מה לומדים

הלימודים בבית ספר למשחק נמשכים לרוב כשלוש שנים. במהלך הלימודים רוכשים הסטודנטים ידע מעשי במשחק וגם ידע עיוני. הלימוד התיאורטי כולל את תולדות התיאטרון, אלמנטים של שפת התיאטרון מן העבר והווה ועוד. התלמידים אף לומדים שיטות משחק שונות, מין העבר וגם שיטות של יוצרים מקוריים שפיתחו שפת תיאטרון משלהם.

הלימודים המעשיים כוללים משחק מול מצלמה, עבודת פנטומימה, שיעור ליצנות, עבודה על דמויות ועוד. בנוסף, מקבלים הסטודנטים למשחק שיעורים באמנויות נוספות הרלוונטיות למכלול הכישורים שלהם כמו: שיעורי פיתוח קול, שיעורי ריקוד בסגנונות שונים ועוד. המטרה היא להוסיף נדבך נוסף ביכולות ההבעה של הסטודנטים בתנועה ובקול. ההכשרה בבתי ספר למשחק נועדה גם לתת כלים שיעזרו לבוגרים להשתלב בעולם העבודה, בתיאטרון, טלויזיה, קולנוע, מופעים או תיאטרון ילדים.

מופע סוף שנה

מרבית בתי הספר למשחק עורכים במהלך הלימודים, ערבים מיוחדים שבהם מציגים הסטודנטים מונולוגים ודיאלוגים בפני קהל. הערבים הללו נותנים לסטודנטים ניסיון בעמידה על הבמה מול קהל והפגנת הכישורים שלהם. לרוב, בתום לימודי המשחק, מעלים הסטודנטים הפקת מרשימה וגדולה שנקראת: הפקת סוף שנה. בהפקה זו משתתפים בהצגה אחת כל העומדים לפני סיום השנה האחרונה בבית הספר והיא מועלית לפני קהל רב, לרוב בבימות תיאטרון פופולאריות.

תעודת סיום ומשמעותה

בתום הלימודים מקבלים הבוגרים תעודת סיום. מקומות רבים שעורכים אודישנים לשחקנים דורשים הוכחה שהשחקן למד במסגרת מסודרת בבית ספר למשחק וסיים את חוק לימודיו.

יציאה לשוק העבודה

סיום של לימודי משחק אינו מקנה בהכרח לבוגר תעודת כניסה מיידית וקבלת תפקידים בעולם התיאטרון, הקולנוע והטלוויזיה. מרבית הבוגרים נאלצים לכתת את רגליהם על פני אודישנים רבים עד שהם זוכים בהזדמנות. חלק מבתי הספר למשחק ממשיכים ללוות את התלמידים בדרכם לאחר סיום הלימודים.

יש להניח שבתי ספר למשחק נוספים ייפתחו בעתיד. כמות המעוניינים ללמוד או להתנסות במשחק רק עולה ואיתה גם הרצון להצליח. בתי ספר למשחק הם הנתיב המרכזי שסולל את דרכם לכך.
אהבתם?
בניית אתרים