בחר תחום:
בחר אזור:
חוג >> כתבות >> אייקידו > מהי ההתמקדות?

חיפוש מהיר:

לאיזור האישי
משתמש: סיסמא:
התחבר למערכת הניהול של חוג
בין לקוחותינו
הירשמו חינם להטבות

מהי ההתמקדות?

ההתמקדות (focusing) היא שיטה אלטרנטיבית שפותחה על ידי הפרופסור האמריקאי יוג`ין ג`נדלין. ההתמקדות היא למעשה שיטה בה אדם לומד פרקטיקות שונות המסייעות לו להכיר בעצמו, בנפשו ובגופו. ההתמקדות נלמדת בשיטות שונות, ועיקרה להיטיב עם האדם, תחושותיו ושביעות רצונו מאורח חייו. במילים אחרות, ההתמקדות היא מעין מיומנות המבוססת על כלים נלמדים בקורסים בנושאי פסיכותרפיה ואייקידו, דרכיהם האדם לומד לזהות על עצמו את המכשולים שמפריעים לו להתקדם. ההתמקדות מתבססת על מחשבה חיובית ועשייה לשם השינוי וההנאה מהדרך. בניגוד לשיטות אחרות שפותחו בעשור האחרון, ההתמקדות מאפשרת לכל אחד להבין את השלבים שהוא עובר, את הדילמות, ואת ההתמודדויות היומיומיות. כך לא נוצרת תלות במטפל או בגורם חיצוני כלשהו, אלא הכוח הפנימי נשמר, וכך גם החוזק לשנות ולשלוט בדרך.


התפתחות ההתמקדות
פרופסור ג`נדלין הגה את שיטת ההתמקדות על בסיס מחקר ארוך ומקיף על נפש האדם. בבסיס מחקרו עמדו שאלות כגון כיצד אנחנו מתמודדים עם מצבי לחץ, מהן הפעולות שאנו עושים כאשר אנחנו בחרדה, ועד כמה אנחנו מצליחים לעזור לעצמנו לצאת מהמצב המעיק. דרך סוגיות אלה ניסה ג`נדלין לנסח תורה שלמה של כלים אישיים להתמודדות, ששמה התמקדות. משמעות השם היא מעין ריכוז פנימי, הסתכלות אישית אל תוך הנפש, ושאילת השאלות הנכונות את עצמנו ללא התערבות של גורם חיצוני. בעזרת ההתמקדות נבין קודם כל שאנחנו נמצאים במצב של לחץ, תסכול או חרדה, ונדע לזהות את הסימפטומים הפיזיים למצב שלנו. בשלב השני נדע להתבונן באמת הפנימית שלנו, ולמצוא את הדרך למקום רגוע, שלו ונינוח יותר. את ההתמודדויות כולן לומדים ככלים שונים של תורת ההתמקדות.

התפתחות האייקידו
האייקידו היא אומנות לחימה שפותחה על ידי הלוחם היפני אאושיבה במחצית המאה ה-20. לוחם האייקידו פועל על מנת לשמר את ההרמוניה של האדם עם הטבע, ותכלית פעילותו היא הגנה עצמית. לימוד האייקידו כולל אימון בתרגילים, פרקטיקות וחוזק פיזי לצד חוזק רגשי. האייקידו מבוסס על פילוסופיה שלמה, שקוראת להימנע מכל פגיעה שהיא בזולת. מהטעם הזה, לוחם האייקידו לומד להגן על עצמו, אך עם זאת להימנע מחיכוך עם יריבו ולא לגרום לו לפגע כלשהו. האייקידו הוא אחד מתחומי הספורט המעטים בעולם שלא משתתפים בתחרויות נושאות פרסים. האייקידו היא לא רק אמנות לחימה ככל התורות האחרות, אלא בבסיסה פונה כדי לייצר חברה טובה, נעימה וסובלנית יותר. המשמעת הפיזית - גופנית היא דרך לממש את הרוחניות שבשיטה, ולא להפך.

הקשר שבין התמקדות לאייקידו
את ההתמקדות ניתן ללמוד ולתרגל בדרכים שונות, שהעיקרון הוא לשמור על איזון שבין תרגול פיזי לתרגול מנטלי. האייקידו היא אמנות לחימה המאפשרת את לימוד שני הכלים של ההתמקדות: מצד אחד חיזוק הגוף, הגמישות והסיבולת, ומצד שני למידת הפילוסופיה, הערכים והמשמעת. האייקידו מאחד בין אנרגיית הגוף ואנרגיית הטבע, כפי שממליצה תורת ההתמקדות. הדרך לשלוט בגוף היא הדרך לשלוט בנפש, ובשילוב הזה טמון החוסן האמיתי. ההתמקדות עוסקת בהתבוננות פנימה, לאמת האישית
אהבתם?
בניית אתרים