בחר תחום:
בחר אזור:
חוג >> כתבות >> גרפולוגיה > גרפולוגיה – תורה או מדע?

חיפוש מהיר:

לאיזור האישי
משתמש: סיסמא:
התחבר למערכת הניהול של חוג
בין לקוחותינו
הירשמו חינם להטבות

גרפולוגיה – תורה או מדע?

מקורה של המילה גרפולוגיה בשפה היוונית. "גרפו" פירושו כתב ו"לוגיה" היא תורה, מכאן כי הגרפולוגיה היא תורת כתב היד, כלומר חוקרת את הפסיכולוגיה של כתב היד.

לניתוח כתב היד שורשים עתיקים בתרבות הסינית, היוונית והרומית, כמו גם ביהודות ובנצרות.
גרפולוגיה שימשה בעבר במדינות שונות, במעיין תפקיד רשמי, ככלי סינון בתחומים כמו אבחון תעסוקתי, פסיכולוגי ואף רפואי.
לגיטימיות הגרפולוגיה בימינו אנו
כיום העניין באומנות קריאת כתב היד הולך ודועך, זאת לאחר מספר מעשי הונאה, במיוחד בתחום הרפואי, מחקרים שביטלו את תקפותה, וביקורת המופנית מכיוונים רבים, הן מצד החוקרים, והן מדיונים אשר נערכו בבתי משפט אליהם הובאו ראיות כביכול, המבוססות על כתב ידו של הנאשם.
הגרפולוגים מייחסים לתורתם יכולות מרחיקות לכת, כך למשל, הערכת אדם בתכונות שונות כמו: מהימנות, שאפתנות, יכולת קבלת החלטות, יחסי אנוש, בריאות נפשית וגופנית ועוד. חסידי התורה מאמינים כי השיטה עוזרת הן לעובד והן למעביד בקביעת סביבת העבודה המתאימה לעובד, ולתפוקה מקסימאלית עבור המעביד.
קיימים מספר מחקרים אשר בחנו את תקפות טענות אלו ואחרות. אולם עד כה, כל המחקרים שנעשו לא הצליחו לתקף את טענותיהם של הגרפולוגים ולמעשה, רובם המכריע של החוקרים הגיעו למסקנה שהניתוח הגרפולוגי אינו שונה מ"צפיה באנשים אוכלים והסקת מסקנות פסיכולוגיות מכך".
מדוע, אם כך, כה רבים האנשים המאמינים בה? תשובה אפשרית היא שהתורה נשמעת "הגיונית": כתב היד משתנה מאדם לאדם, אחיד פחות או יותר לאורך שנים, רובנו מבחינים בשינויים בכתב בעת עייפות או לחץ, אך "טבעי" הוא להאמין כי אדם מיומן יוכל להסיק מכך על אופי הכותב.
כמו כן, יש חוקרים שסוברים כי הצורך בתורת- מדע נוסח הגרפולוגיה (כמו קריאה בקפה, בקלפים וכו`) נובעת מהצורך להבין את המציאות במקום בו אין הסברים נוחים.

אהבתם?
בניית אתרים