בחר תחום:
בחר פעילות:
בחר אזור:
בחר עיר:
חוג >> מגזין >> חוגים טיפוליים > איך להיות אופטימיים?

חיפוש מהיר:

לאיזור האישי
משתמש: סיסמא:
התחבר למערכת הניהול של חוג
בין לקוחותינו
הירשמו חינם להטבות

חוגים טיפוליים

איך להיות אופטימיים?

חייכו אל העולם והעולם יחייך אליכם בחזרה. פשטני מידי? חכו,אולי לא.
המאמר קיבל את הציון: המאמר איך להיות אופטימיים?  קיבל את הציון 5.0 כוכבים  נצפה: 4774  |  דורג: 6
דרג מאמר זה
איך להיות אופטימיים?

אז איך להיות אופטימיים? חמישה טיפים שמיועדים למנבאי השחורות, לחמוצי הפנים שרוצים להשתנות ולכל אילו שמודעים לכך שההתמקדות באושר – מביאה עוד אושר.לא לפסימיסטים בלבד.

תקשורת,
ללא מילים.

מחקרים מוכיחים שהבעות הפנים שלנו שמשקפות את מצב הרוח שלנו משפיעות על היחס שנקבל מהזולת. זה קשור לתקשורת הלא מילולית של הבעות הפנים ותנוחות הגוף שקיימת כל הזמן בינינו לבין הסביבה. גם אם עצוב בפנים, חייכו אל המלצר בארוחת הבוקר, אל השומר בקניון או אל הקופאית בסופר. החיוך והיחס הנעים שמקבלים בחזרה, דווקא בדברים הקטנים של יום חולין מעניקים לכם התחלה אופטימית והרגשה טובה יותר.

פסימיות במעגל סגור

חיוך, גם אם הוא מעושה, משפיע על המוח בצורה חיובית. מחקר שבחן שתי קבוצות שצפו בסרטים מצוינים מצא הבדלים משמעותיים בתגובות לסרטים בין קבוצת האנשים שנתבקשו לשים בפה עט, וכך גרמו לקצות השפתיים שלהם להימתח לצורה של חצי חיוך, לבין אילו שלא. עבור אותם אנשים שהיו עם עט בפה, וזאת מבלי לדעת מדוע הם מחזיקים אותו כך, הסרטים המצויירים היו הרבה יותר מצחיקים.
ההסבר הביולוגי פשוט למדי. כשאנחנו מרגישים בדיכאון המוח אומר זאת לפנים שלנו, ושרירי הפנים מגיבים בהבעה עצובה. המסר עובר במעגל סגור חזרה למוח שאכן אנחנו עצובים. אבל כשאנחנו משנים במודע את הבעת הפנים כך שהיא נוגדת לתשדורת מהמוח, המסר שעובר חזרה למעלה הוא "הי, זה לא כל כך נורא כאן למטה". קצר במעגל הסגור הזה מביא את המוח לשנות את מצב הרוח שלנו בהתאם למסר החדש.

בחירת המילים שלנו.

שימו לב להבדלי הגישות בין בחורה אופטימית לפסימית בעת כישלון ובעת הצלחה:
כשבחורה אופטימית נתקלת בתכנת מחשב קשה לשימוש היא תאמר "חוברת ההפעלה הזו אינה ברורה" או "זו תכנה קשה מידי" או "היום יש לי יום הפוך". היא מתייחסת לכישלון כדבר חיצוני (החוברת), ספציפי (החוברת הזו) וזמני (יום הפוך). בחורה פסימיסטית תתיחס לאותו עניין כאישי, כללי ותמידי: "אני תמיד גרועה בכל הקשור למחשבים".
בשעת הצלחה האופטימית תאמר: "ברור שהארוחה טעימה, אני בשלנית מצויינת". בעוד שהפסימיסטית תאמר: "במקרה היום אני בת מזל", כשהיא הודפת במילותיה את ההצלחה ממנה והלאה.
למילים שלנו יש כוח, וכשתתחילו לדבר על עצמכם בצורה חיובית במקרה של כישלון והצלחה, בהדרגה הרגשתכם תשתפר ותהיו אופטימיים יותר.

הציבו את הרף לטובתכם

קל מאד לקנא באחרים. השוו את עצמכם אל הרזים יותר או אל העשירים יותר ותמיד תמצאו את עצמכם לא מסופקים, שליליים ופסימיים. זכרו: עד כמה שהדברים נראים גרועים – תמיד ימצא משהו גרוע ממנו.
במחקר גאוני בפשטותו חולקו שאלונים לשתי קבוצות. קבוצה אחת נתבקשה להשלים את המשפט "הלוואי והייתי _____" הקבוצה השנייה נתבקשה להשלים את המשפט "אני שמח שאני לא_____". כשהנבדקים נשאלו לגבי שביעות רצונם ממצבם בחיים לפני המבדק ואחריו, אילו שהשלימו את המשפט "אני שמח שאני לא_____" היו באופן משמעותי יותר שבעי רצון ממצבם אחרי הניסוי.

עבדו על שינוי הפוקוס שלכם.

אנשים שנוטים להתמקד בדברים הלא נעימים בחייהם מעבירים את הפוקוס לרע ומטשטשים את הטוב. דומה הדבר לעדשת מצלמה. החלק שעליו מסתכלים מבעד לעדשה תמיד יהיה בפוקוס ושאר החלקים מטושטים ומעורפלים. זה כמובן עוות מסויים של המציאות אבל לפעמים כדאי לנו לשמר את הרעיון שאנחנו בתוך בועה מוגנת על מנת להיות אופטימיים. הבימוי העצמי הפעיל הזה של נקודת המבט של כל רגע בחיינו עוזרת לבנות סיפור חיים חדש בו אנחנו נוטלים חלק פעיל ברגשות ובתחושות. כיון שמחקרים מראים שאילו שמרגישים שיש להם שליטה בחיים שלהם נוטים להיות יותר אופטימיים – מדוע שלא לקחת פיקוד על היכן העדשה הפסיכולוגית שלך מתמקדת?
אהבתם?

כתבות נוספות ממדור חוגים טיפוליים

תגובות (לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות)

  • 1
    חשיבה חיובית
    שמחתי לקרא את הדברים שלך, הם מתחברים לי מאד לדברים שאני כותב בבלוג שלי, אם תרצי לקרא הוא נקרא "חושבים טוב" באתר תפוז יום טוב!
    חושבים טוב   (17.2.2013)
בניית אתרים